Miliarder kupił od rządu symbol kryzysu na Wyspach

Najnowsze


Brytyjskie ministerstwo skarbu sprzedało firmie Virgin Money, wchodzącej w skład holdingu Virgin Group miliardera Richarda Bransona, przejęty przez państwo w czasie kryzysu finansowego dawny bank hipoteczny Northern Rock. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku i docelowo przyniesie skarbowi państwa niecały mld funtów, czyli 1,4 mld funtów mniej, niż rząd wydał na nacjonalizację i rekapitalizację banku.

Northern Rock był w Wielkiej Brytanii zwiastunem finansowego krachu zanim jeszcze stał się on oczywisty po upadku we wrześniu 2008 roku czwartego największego gracza Wall Street - Lehman Brothers.

To bardzo znaczące, że bank Northern Rock został sprywatyzowany akurat w chwili, gdy brytyjskiemu sektorowi bankowemu grozi największe niebezpieczeństwo ze strony eurostrefy Robert Peston, komentator BBC

Co to znaczy? Nie wiadomo

Nacjonalizując Northern Rock ówczesny rząd laburzystowski zastrzegł, że jego zamiarem jest sprzedaż tego banku, gdy tylko kondycja rynku będzie temu sprzyjać. - To bardzo znaczące, że bank Northern Rock został sprywatyzowany akurat w chwili, gdy brytyjskiemu sektorowi bankowemu grozi największe niebezpieczeństwo ze strony eurostrefy - zauważył komentator BBC Robert Peston.

Według niego, na obecnym etapie nie ma odpowiedzi na pytanie, "czy transakcja jest zwiastunem ożywienia na rynku usług bankowych, co by oznaczało, że Branson skorzystał z wyjątkowej okazji, czy też zmiana właściciela następuje w czasie, gdy W. Brytanii grozi nowy etap kredytowego ścisku".

Northern Rock w stajni Bransona

W najbliższych trzech latach Virgin Money nie ma w planach dodatkowych zwolnień w stosunku do tych, które ogłoszono wcześniej. Northern Rock zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników wobec ok. 5,5 tys. przed krachem. Newcastle pozostanie operacyjną bazą, a liczba oddziałów będzie stopniowo rozbudowywana.

Warunki przejęcia przewidują, że jeśli w najbliższych pięciu latach Virgin Money sprzeda, lub wprowadzi Northern Rock na giełdę, to musi rządowi zapłacić dodatkowo 50-80 mln funtów. Ministerstwo skarbu liczy, że z połączenia Northern Rock i Virgin Money wyłoni się nowy konkurent dla największych grup bankowych, kontrolujących obecnie lwią część bankowości detalicznej. Nowa grupa będzie miała ok. czterech mln klientów.

Richard Branson jest właścicielem prywatnego imperium, w którego skład wchodzą m. in. linie lotnicze Virgin Atlantic, oraz firmy Virgin Media, Virgin Mobile, Virgin Trains i Virgin Money. Uchodzi za czwartego najbogatszego Brytyjczyka i 254. najbogatszego człowieka w świecie. Często mówi, że sam jest swoją własną marką towarową.

Źródło: PAP