Miliard euro na reformy Tuska

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bank Światowy wspiera rządowe reformy kwotą 975 mln euro

975 mln euro - taką pożyczkę zdecydował się udzielić Polsce Bank Światowy. Zastrzyk finansowy ma wesprzeć realizację kluczowych reform rządu Tuska.

"Pożyczka przeznaczona jest na wsparcie rządowych planów reform i konsolidacji fiskalnej, a także szerszego programu reform gospodarczych" - czytamy w komunikacie.

Na lepsze zarządzenie finansami publicznymi

Jak informuje Bank Światowy, pieniądze wesprą także programową politykę rozwojową w zakresie zarządzania finansami publicznymi, zatrudnienia i sektora prywatnego.

"Pożyczka będzie przeznaczona na wsparcie planów rządu w zakresie wzmocnienia jakości i efektywności zarządzania finansami publicznymi, zwiększenia podaży na rynku pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach, a także wzmocnienie środowiska gospodarczego" - czytamy.

Umowę podpisali we wtorek przedstawiciele polskiego rządu i Banku Światowego - wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska i pełniąca obowiązki szefa biura Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich Emilia Skrok.

- Wspieramy również reformy rynku pracy, które mają zadanie aktywizować starszą część społeczeństwa, ludzi po 50. roku życia. Wspieramy też rozwój sektora prywatnego, działania mające na celu ułatwienie działalności gospodarczej oraz przyspieszenie procesu prywatyzacji - tłumaczy Emilia Skrok.

Koniec wielomiesięcznych rozmów

Jak tłumaczą przedstawiciele banku, pożyczka jest "wyrazem uznania dla ambitnego planu reform polskiego rządu", w który włącza się m.in. ambitny projekt wprowadzenia euro w 2012 roku.

- Bank Światowy ma zaufanie do polityki gospodarczej rządu i jest pewien, że pożyczka będzie jedynie dodatkowym wzmocnieniem planowanych reform - powiedziała Emilia Skrok.

Wiceminister Katarzyna Zajdel-Kurowska mówiła o zadowoleniu z zakończenia wielomiesięcznych rozmów o pożyczce. - Program ten zakreśla bardzo ambitną ścieżkę konwergencji fiskalnej, której konsekwencją jest przystąpienie Polski do strefy euro - mówiła wiceminister finansów.

Polska w przyjętym przez unijnych ministrów finansów zaktualizowanym programie konwergencji zapowiada osiągnięcie w roku 2011 średniookresowego celu, jakim jest dobra kondycja finansów publicznych i deficyt w wysokości 1 proc. PKB.

Polska zaczęła korzystać z pożyczek BŚ w 1990 roku. Łączna kwota zaangażowania Banku w Polsce sięgnęła około 7,5 mld USD, przeznaczonych na realizację 45 projektów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24