Mieszkanie za drogie dla singla?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Obecnie dla kupujących najważniejszym kryterium jest cena

Zamieszkać na swoim w czasach kryzysu najtrudniej jest singlom - wynika z raportu redNet Consulting, sporządzonego na postawie danych z pięciu największych polskich miast. W bardziej korzystnej sytuacji są pary, a najczęstszymi obecnie nabywcami mieszkań są osoby planujące potomstwo.

Wśród poszukujących mieszkań najwięcej jest osób, dla których poszukiwane mieszkanie będzie pierwszym w życiu. Chcą je kupić w tym lub w przyszłym roku. Z kupnem mieszkania zamierzają natomiast wstrzymać się ci, którzy mają już dach nad głową.

Najważniejsza - cena

Dla wszystkich kupujących najważniejszym kryterium jest cena. Na plan dalszy schodzą natomiast standard i jakość wykończenia lokalu. Jak nietrudno wywnioskować, największym wzięciem cieszą się mieszkania tańsze, a nabywcy liczą przy tym na dopłatę do kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim".

Na rynku mieszkaniowym wciąż najdroższa jest stolica - tu górną granicą cenową za metr kwadratowy, akceptowalną przez klientów, jest 8 tysięcy złotych. Również sporo, bo 7 tys. zł za metr kwadratowy, są w stanie wydać na ten cel kupujący w Poznaniu, we Wrocławiu, W Krakowie i Trójmieście.

Dwa pokoje - najpopularniejsze

Najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami w Warszawie, Krakowie i Poznaniu są lokale dwupokojowe. Niemal połowa klientów w stolicy chce kupić powierzchnię do 50 metrów kwadratowych. Natomiast we Wrocławiu i w Trójmieście kupujący wybierają najczęściej mieszkania trzypokojowe.

Jednak we wszystkich tych aglomeracjach autorzy raportu zauważają tendencję do malejącej preferowanej powierzchni mieszkania. Poza tym coraz częściej kupowane są mieszkania pod klucz, a klienci nie chcą już kupować lokali na etapie "dziury w ziemi".

Większość kupujących mieszkania zamierza wziąć kredyt, jedna czwarta z nich - na pełną wartości lokalu.

Raport "Badanie preferencji nabywców" wykonali eksperci z redNet Consulting na postawie danych z pięciu największych polskich miast. Dane zbierano podczas wiosennej edycji targów mieszkaniowych tabelaofert.pl, podczas której ankiety wypełniło 1575 osób.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24