Najnowsze

Mieszkania wciąż za drogie o 15 proc.

Najnowsze

TVN24Polacy nie kupują mieszkań, bo te wciąż są za drogie

Chociaż mieszkania od dłuższego czasu regularnie tanieją, to dość słabo się sprzedają. - Ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, powinny spaść o 10-15 proc, żeby kupców znalazły te, które są w ofercie - uważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń.

Z danych GUS wynika, że spada liczba oddawanych do użytku mieszkań. W okresie styczeń-październik 2011 roku było ich o 7,8 proc. mniej niż w 2010 roku i o 22,6 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku.

Deweloperzy przyzwyczaili się do wzmożonego popytu z lat 2007- 2009, kiedy wszystko sprzedawało się na pniu. Różnica polega na tym, że teraz muszą rezygnować z wysokich marż i szukać klientów. Aktualnie na rynku mieszkań mamy do czynienia z nadpodażą, więc ceny muszą jeszcze spaść, żeby to, co stanowi nadwyżkę lokali mieszkalnych, zostało sprzedane Piotr Styczeń

Grubo ponad milion w mieszkaniowej kolejce

Według wiceministra, w Polsce nie dojdzie do takiego kryzysu mieszkaniowego, jak w innych krajach UE. Styczeń wyjaśnił, że "pomimo różnic, takie kraje europejskie jak Grecja, Hiszpania, Francja czy Niemcy, łączy fakt, że tam popyt mieszkaniowy został już dawno zaspokojony". Tymczasem w Polsce, jak wynika ze spisu powszechnego z 2002 roku, tzw. kolejka mieszkaniowa jest szacowana na 1,5-1,8 mln mieszkań. Wiceminister radzi jednak, by poczekać na wyniki tegorocznego spisu, gdzie "obraz będzie chyba lepszy".

- W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na lokale mieszkalne, gdyż część gospodarstw domowych ich nie posiada, a spora część, która ma własny dach nad głową, chciałaby swoje warunki mieszkaniowe polepszyć. Potrzeba posiadania, czyli popyt, generuje potrzebę budowania mieszkań, czyli podaż. To nie pozwoli wygasić inwestycji mieszkaniowych niezależnie od kryzysu - powiedział Styczeń.

"Nie wspieramy? Jak to nie"

Wiceminister odpiera też zarzuty wysuwane także przez przedstawicieli branży, że w Polsce od lat brakuje jakiejkolwiek polityki mieszkaniowej. - Na koncie mamy udany program "Rodzina na swoim", a w zakresie budownictwa socjalnego osiągnęliśmy poziom dotacji z budżetu, który w 100 proc. wystarcza na spełnienie zgłaszanych w formie wniosków potrzeb gmin. Polska polityka mieszkaniowa to także dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu termomodernizacji i remontów. Poza tym wciąż musimy obsługiwać programy jeszcze z poprzedniego ustroju, np. książeczki mieszkaniowe i stare kredyty mieszkaniowe. Tylko obsługa kosztów z przeszłości pochłania ok. 60 proc. wszystkich środków na mieszkalnictwo z budżetu państwa - mówił Styczeń.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości