Mieszkania tanieją i tanieć będą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ceny mieszkań w dół

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą kupić mieszkanie. Ceny na rynku są coraz niższe, a nieruchomości jest znacznie więcej. Co więcej - według ekspertów - jest spora szansa na dalsze obniżki.

Jak wynika z opracowania Open Finance, obniżki cen mieszkań dotyczą wszystkich największych miast w Polsce. Rekordzistą jest Gdańsk - ceny mieszkań spadły w tym mieście w ciągu roku (od marca 2008 r.) średnio o ponad 18 proc. Z kolei w Poznaniu mieszkania potaniały o ponad 12 proc., Wrocław zanotował blisko 8 proc. spadek, Warszawa 5,1 proc., a Kraków 4,4 proc.

Jak z kolei wyliczono w innym raporcie przygotowanym przez Expander i Szybko.pl, w dalszym ciągu najdroższe są mieszkania w Sopocie - średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście wynosi 9,995 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z ceną 8,433 tys. zł za metr. Dalej jest Kraków - 6,900 tys. zł, Wrocław - 6,580 tys. zł, Gdynia - 6,540 tys. zł i Gdańsk 6,200 tys. zł. Na ostatnim miejscu znalazł się Poznań ze średnią ceną za metr 5,810 tys. zł.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na wzrost podaży mieszkań na rynku wtórnym - w marcu było ich o 7,5 proc. więcej niż w lutym, o 58 proc. więcej niż na koniec poprzedniego kwartału i o 83 proc. więcej niż przed rokiem.

Będzie taniej?

Open Finance zanotowało z kolei w ostatnim czasie wzrost liczby transakcji, co - zdaniem ekspertów firmy - może przyczynić się do "zakotwiczenia" cen na obecnym poziomie. Jak ocenili, na ceny mieszkań w najbliższym czasie duży wpływ będzie miała sytuacja na rynku pracy. "Większe zwolnienia w firmach przełożą się ponownie na spadek popytu, natomiast utrzymanie zatrudnienia pomoże w stabilizacji cen nieruchomości" - podkreślono.

Aleksandra Szarek z firmy Home Broker, która także przygotowała raport dotyczący rynku nieruchomości zaznaczyła, że jest szansa na dalsze obniżki, ale "najwyższe spadki mamy już chyba za sobą". - Do czasu, aż kredyty hipoteczne nie będą bardziej dostępne, a sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, czekają nas kolejne obniżki cen mieszkań - oceniła.

Zdaniem ekspertów z Szybko.pl i Expandera, jest szansa na obniżkę cen mieszkań jeszcze o 5 proc. "W sytuacji, gdy rośnie podaż, a popyt jest mocno ograniczony, można spodziewać się większej skłonności do obniżania cen" - czytamy w ich raporcie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24