Mieszkania dalej tanieją

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huW lecie handel mieszkaniami będzie stopniowo zamierał

Indeks cen mieszkań obliczany przez Home Brokers i Open Finance spadł w czerwcu o 1,9 proc. w porównaniu z majem. Autorzy raportu spodziewają się, że w miesiącach letnich liczba transakcji będzie spadać.

Analiza indeksu objęła 16 największych miast Polski. Autorzy raportu wskazali, że w porównaniu do maja ceny transakcyjne wzrosły w siedmiu miastach, a w dziewięciu spadły. W porównaniu z majem ceny spadły m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku. Wzrosły zaś m.in. w Olsztynie, Toruniu, Krakowie, Białymstoku.

"Obserwowany spadek cen, przy stabilnym poziomie liczby transakcji, ma źródło najprawdopodobniej w rosnącej podaży ze strony firm deweloperskich. Według danych GUS, w drugim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 22 tys. mieszkań, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wysyp nowych inwestycji mógł zatem skutecznie zbić cenę lokali mieszkalnych, co wydaje się potwierdzać fakt, że spadki cen dotknęły przede wszystkim największe miasta, gdzie koncentruje się działalność firm deweloperskich" - napisano w komentarzu.

Handel mieszkaniami zamiera w lecie

"Liczba transakcji w czerwcu była wyższa niż w maju, jednak znacząco wyhamowała dynamika wzrostu. Zgodnie z sezonowością na rynku nieruchomości można się spodziewać, że w nadchodzących dwóch letnich miesiącach te odczyty będą na niższych poziomach" - dodano

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu