Mieszkania coraz droższe. "Liczba chętnych do kupna nie spadnie"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatTransakcyjne ceny mieszkań w grudniu wzrosły o blisko 13 proc. rok do roku

W grudniu 2013 r. transakcyjne ceny mieszkań wzrosły w największych miastach Polski średnio o 0,53 proc. miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku wzrosły o 12,7 proc. - wynika z indeksu opracowanego na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker.

"W skali kraju obserwujemy stabilizację cen nieruchomości; w poszczególnych ośrodkach ceny się zmieniają" - podkreślono w środowej informacji Open Finance i Home Broker.

Największe wzrosty

W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Katowicach (22,1 proc.), Krakowie (19,3 proc.), Lublinie (12,4 proc.), Warszawie i Gdańsku (o 12,1 proc.). Niewielkie spadki wystąpiły w Toruniu (o 3,5 proc.) i Bydgoszczy (o 0,2 proc.).

W porównaniu z listopadem 2013 r. transakcyjne ceny lokali w grudniu najbardziej wzrosły w Gdyni (o 6,8 proc.), w Białymstoku (4,7 proc.) i w Poznaniu (3,8 proc.), a najbardziej spadły w Toruniu (o 4,9 proc.), Łodzi (o 2,1 proc.) i Olsztynie (1,9 proc.).

Niskie stopy, więcej kredytów

Analityk Home Broker Marcin Krasoń podkreślił, że na obecną sytuację na rynku nieruchomości wpływają m.in. niskie stopy procentowe, które zachęcają do zaciągania kredytów mieszkaniowych, a jednocześnie skłaniają część osób do zabrania swoich oszczędności z banków, ze względu na niskie oprocentowanie depozytów.

- Nic nie wskazuje na to, by oprocentowanie kredytów znacząco wzrosło wcześniej niż jesienią 2014 r., więc liczba osób chętnych do kupna mieszkania raczej nie spadnie - zauważył Krasoń.

Analityk Home Broker zwrócił uwagę, że od początku 2014 r. banki nie mogą już udzielać kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego. - Dodatkowo na powstrzymanie decyzji zakupowych wpływają wątpliwości - choć coraz mniejsze, ale jednak nadal istotne - co do przyszłości gospodarki - ocenił. Według Krasonia w najbliższych miesiącach ceny nieruchomości w skali kraju powinny być stabilne.

Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat