Miesiąc dłużej na odliczenie VAT za auta

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatJak odliczyć pełny podatek VAT od zakupu samochodu osobowego?

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych chce o miesiąc przedłużyć możliwość odliczenie pełnego VAT od samochodów. To wbrew stanowisku rządu, który chciał, by te przepisy obowiązywały tylko do 1 marca, a nie 1 kwietnia, jak sugerują posłowie.

Zgodnie z rządowym projektem firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z autem (samochód do 3,5 tony - red.). Będzie tak, jeżeli auto jest wykorzystywane do celów służbowych i prywatnych.

Projekt zakłada także, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Rząd chciał, by przepisy weszły w życie od 1 marca.

Posłowie wbrew rządowi

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych posłowie przegłosowali poprawkę do rządowego projektu ustawy. Zdaniem polityków jednolite zasady powinny obowiązywać w całym pierwszym kwartale tego roku, a nowe dopiero od następnego.

Sejm ma głosować nad ustawą na posiedzeniu plenarnym w piątek. Jeśli większość zaakceptuje zamiany, odliczenie pełnego VAT będzie możliwe bez dodatkowych formalności miesiąc dłużej niż planowano.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu