Najnowsze

Między Europą a Ameryką. Za miesiąc startuje Europejski Kongres Gospodarczy

Najnowsze

Między Europą a Ameryką. Za miesiąc startuje Europejski Kongres Gospodarczy
TVN24 Biznes i Świat,Między Europą a Ameryką. Za miesiąc startuje Europejski Kongres Gospodarczy

Porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi będzie wiodącym tematem tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który odbędzie się w dniach 7-9 maja w Katowicach. TVN24 Biznes i Świat jest patronem medialnym Kongresu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej inicjator Kongresu – prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik zwrócił uwagę, że w tym roku impreza odbywa się w szczególnych okolicznościach – w 10-lecie wejścia Polski do UE i tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Towarzyszy jej także szczególna sytuacja geopolityczna, związana z konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Zmieni układ gospodarczy?

Kuśpik zauważył, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a USA może zmienić układ gospodarczy i polityczny całego świata. Stąd wśród zaproszonych gości są osoby zaangażowane w negocjacje, unijni komisarze Laszlo Andor i Johannes Hahn oraz ministrowie gospodarek Europy Środkowej.

- Nasze rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi są najlepszą odpowiedzią na to, co dzisiaj oferuje światu przez swoją agresję Rosja - podkreślił podczas konferencji przewodniczący rady EKG Jerzy Buzek. Zwrócił uwagę, że przed otwarciem handlowym USA i UE trzeba rozstrzygnąć bardzo istotne, różniące obydwie strony porozumienia kwestie, jak ochrona klimatu i energetyka.

Poza porozumieniem UE-USA innymi najważniejszymi tematami będą: polityka przemysłowa i klimatyczna Unii, nowa perspektywa budżetowa UE i globalna ekspansja polskich firm. Podobnie jak w poprzednich latach na Kongres przyjadą także przedstawiciele krajów Afryki i Azji.

Możliwości Polski

Jak przekonywali uczestnicy piątkowej konferencji, rozwijający się z roku na rok EKG jest dowodem na to, że Polska ma nie tylko ambicje, ale też rzeczywiste możliwości wpływania na sytuację w Europie. - Dzisiaj także i w tym wymiarze potrzebne jest pokazanie, że Polska ma siłę głosu, inicjowania poważnej debaty i szukania razem z nami i poprzez nas dla świata, Europy, ale przede wszystkim dla nas, skutecznej odpowiedzi na wyzwania globalne - powiedział uczestniczący w piątkowej konferencji prasowej wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem, jednym z najważniejszych zagadnień EKG powinna być wizja UE.

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński dodał, że w ostatnich latach "marka polska radykalnie wzrosła". - Na pewno dzięki determinacji i pracowitości Polaków, ale także i roztropnym rządom - powiedział minister, przypominając, że skumulowany wzrost polskiej gospodarki w ostatnich sześciu latach wynosi ok. 20 proc., podczas gdy w całej UE średnio 0,8 proc.

- Jeżeli dzisiaj będziemy rozmawiali w Katowicach o tym, jak mogą szukać synergii dwie najsilniejsze gospodarki światowe, USA i UE, to także pokazuje, że (…) Polska rzeczywiście ma prawo mówić o przyszłości gospodarki europejskiej, czy szerzej – ponadeuropejskiej, bo swoją 25-letnią ścieżką transformacji udowodniła, że podejmuje roztropne, sensowne biznesowo i społeczne decyzje - powiedział Karpiński.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 r., jest grupa PTWP SA. Każdego roku w EKG bierze udział 6 tys. osób, w tym kilkuset panelistów - polityków, przedsiębiorców i ekspertów. 8 kwietnia w Katowicach z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się konferencja wprowadzająca do EKG.

TVN24 Biznes i Świat będzie relacjonowało Europejski Kongres Gospodarczy: w wejściach na żywo oraz w specjalnej relacji na tvn24bis.pl.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eecpoland.eu

Pozostałe wiadomości