Miedź w górę, bo Pekin stymuluje gospodarkę

Najnowsze

kghm.plCeny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na spekulacje, że Chiny mogą stymulować gospodarkę - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.494,25 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na maj drożeje o 0,2 proc. do 2,9515 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na czerwiec staniała o 0,2 proc. do 45.330 juanów (7.333 USD).

Problem Chin

Napływające z gospodarki Chin słabe dane makro wywołują wzrost spekulacji, że władze podejmą działania, aby stymulować wzrost gospodarczy.

W poniedziałek podano, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 2014 roku 48,1 pkt. wobec 48,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy prognozowali 48,7 pkt. Wartość wskaźnika PMI poniżej 50 punktów oznacza kurczenie się sektora.

- Oczekiwania, że w Chinach będzie większe stymulowanie gospodarki wsparły ceny miedzi - mówi Chae Un Soo, trader na rynku metali w Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

- Na rynku są też obawy o możliwe zakłócenia w dostawach miedzi z Chile - dodaje.

Na rynki dotarły informacje, że koncern Anglo American wstrzymał pracę w swojej największej kopalni w Chile w reakcji na gwałtowne protesty pracowników kontraktowych. Anglo American zawiesił wydobycie w zakładach Los Bronces.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kghm.pl