Miedwiediew: pracujemy zbyt wolno

Najnowsze

Aktualizacja:

- Pracujemy zbyt wolno. Jest to nie do przyjęcia w warunkach kryzysu - Dmitrij Miedwiediew skrytykował państwowych urzędników za opieszałość i nieefektywną pracę, gdy szaleje gospodarczy kryzys. Prezydent Rosji wytknął też rządowi, że zbyt rzadko spotyka się z gubernatorami regionów.

Gorzkie słowa krytyki prezydenta padły w Irkucku na wyjazdowym posiedzeniu Rady Państwowej, w której zasiadają przedstawiciele prezydenckiej administracji, rządu i władz regionów. Tematem posiedzenia były problemy rozwoju realnego sektora gospodarki i przezwyciężania skutków trwającego kryzysu.

Wiele do życzenia

Miedwiediew nie szczędził ostrych słów słuchającym go urzędnikom. Podkreślił przede wszystkim, że "skuteczność realizacji działań antykryzysowych pozostawia wiele do życzenia". - Z regionów napływają przygnębiające informacje. Dla większości podmiotów gospodarczych kredyty są niedostępne. Poważnie opóźnia się lokowanie zamówień państwowych, w tym obronnych - powiedział.

Taryfy ulgowej dla nieefektywnych nie będzie Dmitrij Miedwiediew

Ze strony prezydenta padły także słowa ostrzeżenia. - Kryzys jest najlepszym momentem do pozbycia się nieskutecznych menedżerów, w tym urzędników państwowych. I dodał, że kryzys gospodarczy jest chwilą prawdy także dla gubernatorów. - Taryfy ulgowej dla nieefektywnych nie będzie - zapowiedział.

Gubernatorzy pod lupą

Dla Miedwiediewa jasne jest, że rząd powinien częściej spotykać się z gubernatorami. - Rząd winien regularnie, na wysokim szczeblu, spotykać się z gubernatorami. Szefowie regionów powinni rozumieć, jakimi motywami kieruje się rząd przy podejmowaniu poszczególnych decyzji, a rząd winien słyszeć, o czym mówią gubernatorzy - powiedział.

Prezydent oświadczył, że "Rosja powinna już dzisiaj, nie czekając, aż kryzys gospodarczy osiągnie dno, przebudowywać swoją gospodarkę, by była przygotowana na przyszłe sytuacje kryzysowe".

Rosja powinna już dzisiaj, nie czekając, aż kryzys gospodarczy osiągnie dno, przebudowywać swoją gospodarkę, by była przygotowana na przyszłe sytuacje kryzysowe Dmitrij Miedwiediew

- Nie możemy pozwolić sobie na zachowanie starej, nieodpowiadającej współczesnym wymogom struktury gospodarki. Mimo że jesteśmy w niełatwej sytuacji, powinniśmy zajmować się dywersyfikacją gospodarki, rozwojem infrastruktury i umacnianiem systemu finansowego - wskazał Miedwiediew.

Gospodarka się kurczy

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji poinformowało w tym tygodniu, że gospodarka Rosji w 2009 roku może skurczyć się o 2,2 proc. PKB. Zdaniem resortu produkcja przemysłowa może spaść o 7,4 proc., a inwestycje - o 14 proc.

Rząd przygotowuje już korektę budżetu na ten rok. Deficyt wyniesie co najmniej 8 proc. PKB.

Źródło: PAP