Miedwiediew i Merkel o gazowych rurach

Najnowsze

Aktualizacja:

Gazociąg Północny ma znaczenie strategiczne - zgodnie uznali Angela Merkel i Dmitrij Miedwiediew. Na zamku Schleissheim koło Monachium kanclerz Niemiec podejmowała prezydenta Rosji na międzyrządowych konsultacjach.

- Projekt Gazociągu Północnego pod Bałtykiem ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Niemiec i Rosji, ale całej Europy - ocenił na wspólnej konferencji prasowej prezydent Miedwiediew.

Również kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że Niemcy zdecydowanie popierają tę inwestycję. Zapewniła też, że rządy obu krajów zaangażują się, aby inwestorzy otrzymali konieczne pozwolenia na budowę.

Miedwiediew nie jest zazdrosny

Merkel podkreśliła też, że Nord Stream oraz zainicjowane w tym tygodniu plany gazociągu Nabucco, omijającego Rosję, to dwa odrębne projekty. Wyraziła nadzieję, że Nabucco nie przyczyni się do zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

Z kolei Miedwiediew zapewnił, iż Rosja "nie jest zawistna o Nabucco". - Ale jak na razie nikt nie potrafił mi wyjaśnić, w jaki sposób gaz ma trafić do tego gazociągu - wytknął rosyjski prezydent.

Zabójców ukarzą "zgodnie z rosyjskim prawem"

Dmitrij Miedwiediew nazwał zamordowanie działaczki stowarzyszenia Memoriał Natalii ej "prowokacją i tragicznym wydarzeniem". Zapewnił, że jej zabójstwo zostanie skrupulatnie wyjaśnione. - Sprawcy zostaną ukarani zgodnie z rosyjskim prawem - oświadczył prezydent Rosji.

Źródło: PAP, lex.pl