Microsoft znów na celowniku Brukseli

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Unia Europejska ponownie stawia zarzuty amerykańskiemu gigantowi

Komisja Europejska ponownie oskarża amerykańskiego giganta software'owego o działania ograniczające konkurencję na rynku programów komputerowych. Według Brukseli, włączając przeglądarkę Internet Explorer do pakietu Windows Microsoft ogranicza wolność wyboru konsumenta.

Według przedstawicieli Komisji Europejskiej, działania Microsoftu są niezgodne z unijnym prawem. Klient kupujący system operacyjny Windows - sztandarowy produkt Microsoftu - automatycznie wraz z nim instaluje na swoim komputerze przeglądarkę Internet Explorer. To, zdaniem KE, narusza wolność wyboru. Dodatkowym zarzutem jest ograniczenie konkurencji pomiędzy producentami przeglądarek internetowych.

KE zajęła się sprawą Internet Explorera, reagując na złożoną w grudniu 2007 roku skargę norweskiej firmy Opera Software, produkującej m.in. konkurencyjną przeglądarkę internetową o nazwie Opera.

Komisja już wcześniej zarzucała gigantowi z Redmont działania na szkodę klientów. W roku 2007 spółce Billa Gatesa wymierzono olbrzymią karę za dołączanie do Windows odtwarzacza Media Player. Tylko w ubiegłym roku KE ukarało Microsoft karą 899 mln. euro za działania monopolistyczne.

Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie ma 8 tygodni na ustosunkowanie się do zarzutów stawianych przez unijnych przedstawicieli.

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24