Microsoft walczy o graczy

Najnowsze

Aktualizacja:
Xbox 360 coraz tańszy

Microsoft obniży cenę swojego sztandarowego produktu dla graczy. Konsola Xbox 360 w wersji z dyskiem 20GB będzie kosztowała za oceanem 299 dol., a więc o dokładnie 51 mniej niż do tej pory. Dzięki temu, gigant z Redmond chce utrzymać pozycję lidera na rynku konsol next-gen w USA.

Obniżenie ceny dotychczasowego modelu miałoby stworzyć przestrzeń na wprowadzenie do sprzedaży nowej wersji Xboxa 360. Konsola wyposażona ma być w nowy, większy dysk twardy. Do tej pory, wersja kosztująca 350 dol. wyposażona była w jednostkę o pojemności 20 GB, teraz zastąpić miałaby go 60-gigabajtowa wersja.

Filmy przez internet

Oprócz większego dysku, fani konsoli oczekują od producentów dalszych usprawnień. jednym z nich może być łatwiejszy system oglądania przez internet filmów i odcinków seriali poprzez system Netflix. Długo oczekiwane porozumienie może zostać ogłoszone już w poniedziałek, podczas konferencji w Los Angeles poświęconej grom wideo.

Plotki o obniżce cen krążyły wśród graczy od czerwca. Wtedy w internecie pojawiły się zdjęcia konsoli z szyldem 299 dol.

Microsoft nie zamierza zmieniać cen pozostałych dwóch wersji swojej konsoli. Podstawowy Xbox Arcade nadal będzie kosztował 280 dol., a wersja Elite - 450 dol.

Walka o pozycję lidera

Xbox 360 ukazał się w roku 2005 - na kilkanaście miesięcy przed konsolami next-gen swoich największych rywali - Sony i Nintendo. Zdobył pozycje lidera - zostało sprzedanych 10,3 mln maszyn Microsoftu. Po piętach depcze mu jednak konsola Wii od Nintendo, która niespodziewanie okazała się fenomenem, przyciągając do gier grupy ludzi wcześniej tą formą rozrywki nie zainteresowanych i rozeszła się w liczbie 10,2 mln egzemplarzy.

Sporo mniej - bo 4,5 mln, trafiło w ręce fanów Playstation3. Należy jednak pamiętać, że bardzo długo Sony utrzymywało cenę swojego produktu sporo wyższą od konsoli rywali. Poza tym, na rynku wciąż niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych urządzeń, jest poprzednia konsola Sony - Playstation 2, która rozeszła się w ilości ponad 47 mln sztuk w samych Stanach Zjednoczonych, a niemal 130 mln na całym świecie.

Źródło: AP