Microsoft skarży się na karę 900 mln euro

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgW trakcie sporów z Komisją Europejską Microsoftowi wymierzono kary w łącznej wysokości 1,68 mld euro

Koncern Microsoft złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odwołanie od nałożonej na niego rekordowej grzywny. W 2008 roku Komisja Europejska ukarała informatycznego giganta grzywną w wysokości 899 mln euro za utrudnianie konkurencji.

Microsoft już w 2008 roku odwoływał się do unijnego sądu pierwszej instancji, ale ten podzielił argumentację Komisji Europejskiej.

Bruksela karę uzasadniała tym, że amerykański koncern przez lata pobierał zawyżone opłaty licencyjne za informacje techniczne o swoim systemie operacyjnym Windows. Chciano w ten sposób skłonić go do udostępniania szczegółów technicznych na dających się zaakceptować warunkach innym producentom, by mogli dopasować swe oprogramowanie do systemu.

Była to największa kara pieniężna, zarządzona dotąd w ramach Unii Europejskiej wobec pojedynczego przedsiębiorstwa. Microsoft był jednak także jedyną firmą, która została ukarana za niezastosowanie się do nakazów Komisji.

Wymóg dzielenia się z konkurencją "pełnymi i dokładnymi danymi" KE nałożyła na Microsoft jeszcze w 2004 roku, jednocześnie karząc go grzywną w wysokości 497 mln euro za wykorzystywanie pozycji monopolisty. Kara ta została potem utrzymana przez unijny sąd w Luksemburgu. Aż do 2007 roku Microsoft nie przestrzegał jednak nałożonych nań zobowiązań, co spowodowało nałożenie kolejnej kary w lutym 2008 roku. To ona jest przedmiotem obecnego pozwu.

Teraz adwokat Microsoftu domaga się anulowania grzywny, twierdząc, iż jest niezgodna z prawem. Wyrok Trybunału spodziewany jest pod koniec 2011 roku lub w roku przyszłym.

Odwołanie jest ostatnią pozostałością z fali licznych sporów między amerykańskim koncernem a Komisją Europejską, w których Microsoft został ukarany grzywnami w łącznej wysokości 1,68 mld euro.

Źródło: Bloomberg, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org