Microsoft drugą największą firmą na świecie. Przez spadek cen ropy

TVN24 Biznes

Flickr (CC BY-SA 2.0) | Nicola since 1972Microsoft goni Apple

Energetyczny gigant firma Exxon nie jest już drugą co do wartości spółką giełdową na świecie. Oddała swoją pozycję technologicznemu gigantowi Microsoft. Akcje Exxon spadły głównie z powody obaw o ceny ropy na światowych rynkach.

Na piątkowym zamknięciu akcje koncernu osiągnęły cenę 94,9 dolarów. To spowodowało zmniejszenie wartości wszystkich udziałów do 401 mld dolarów. Z kolei cena akcji Microsoftu dobiła niemal do 50 dolarów, co przekłada się na wartość firmy wynoszącą 410,5 mld dolarów.

Słaby czas

Akcje spółek energetycznych, a szczególnie naftowych cierpią w ostatnim czasie. Głównie za sprawą niskich cen ropy. Do spadku cen przyczyniła się m.in. większa produkcja ropy w USA. Z drugiej strony akcje Microsoftu poszły w górę o ponad 30 proc. w ciągu roku. Głównie za sprawą pomysłów proponowanych przez nowego szefa koncernu - Satyę Nadellę.

Inwestorzy są zadowoleni z proponowanych przez Nadellę kierunków, w tym zwiększeniu nacisku na usługi mobilne. Na pierwszym miejscu nadal pozostaje Apple, z rynkową wartością 667,9 mld dolarów.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-SA 2.0) | Nicola since 1972