Najnowsze

Microsoft drugą największą firmą na świecie. Przez spadek cen ropy

Najnowsze


Energetyczny gigant firma Exxon nie jest już drugą co do wartości spółką giełdową na świecie. Oddała swoją pozycję technologicznemu gigantowi Microsoft. Akcje Exxon spadły głównie z powody obaw o ceny ropy na światowych rynkach.

Na piątkowym zamknięciu akcje koncernu osiągnęły cenę 94,9 dolarów. To spowodowało zmniejszenie wartości wszystkich udziałów do 401 mld dolarów. Z kolei cena akcji Microsoftu dobiła niemal do 50 dolarów, co przekłada się na wartość firmy wynoszącą 410,5 mld dolarów.

Słaby czas

Akcje spółek energetycznych, a szczególnie naftowych cierpią w ostatnim czasie. Głównie za sprawą niskich cen ropy. Do spadku cen przyczyniła się m.in. większa produkcja ropy w USA. Z drugiej strony akcje Microsoftu poszły w górę o ponad 30 proc. w ciągu roku. Głównie za sprawą pomysłów proponowanych przez nowego szefa koncernu - Satyę Nadellę.

Inwestorzy są zadowoleni z proponowanych przez Nadellę kierunków, w tym zwiększeniu nacisku na usługi mobilne. Na pierwszym miejscu nadal pozostaje Apple, z rynkową wartością 667,9 mld dolarów.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Pozostałe wiadomości