Impeachment Trumpa? "Nie można tego wykluczyć"

TVN24 Biznes

Impeachment Trumpa? "Nie można tego wykluczyć"tvn24bis
wideo 2/5

- Obserwatorzy w Stanach Zjednoczonych sugerują, że przesłuchanie szefa FBI przed amerykańskim Kongresem może skończyć się impeachmentem Donalda Trumpa - mówił w programie "Rozmowa Poranka" w TVN24 BiS Michał Kamiński, poseł Europejskich Demokratów.

Michał Kamiński, poseł Europejskich Demokratów mówił w TVN24 BiS, że przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey’a w amerykańskim Kongresie będzie niczym hollywoodzkie show.

- Amerykańskie media żyją tym tematem już od jakiegoś czasu. To jest trochę tak, jakby pisał to scenarzysta, bo mamy ciągły narastający suspens. Amerykańscy dziennikarze uważają, że w czasie tego przesłuchania może wybuchnąć bombshell, czyli bomba. Od strony medialnej to będzie niesamowity spektakl, ale to też wydarzenie niezwykle ważne politycznie, bo wielu obserwatorów uważa, że nikt od czasów prezydenta Nixona nie był pod taką presją. Trudno dziś powiedzieć, czy to skończy się impeachmentem - mówił Michał Kamiński i dodał, że jeszcze kilkanaście tygodni temu taki scenariusz wydawał się nierealny. - Dziś nawet rozsądni komentatorzy nie mogą wykluczyć, że to skończy się impeachmentem - dodał.

Nauka z historii

Gość TVN24 BiS mówił również, że problemy Trumpa to także gigantyczny kłopot dla sojuszników Stanów Zjednoczonych, w tym Polski. - Żyjemy w świecie, w którym problemy USA są problemami całego świata, a zwłaszcza państw tak zależnych od polityki USA, jak Polska. Polska jest zależna od siły USA. Dla nas Polaków, to ważne, bo będziemy mogli zobaczyć, na czym zależy Rosjanom. To będzie wiedza, która może wieloma Polakami wstrząsnąć, bo pokaże nam, jak wiele nas od USA nie różni. Mam nadzieję, że dla Polaków będzie źródłem zastanowienia dlaczego we Francji i USA Rosja wspiera, często w sposób niezwykle brutalny tę retorykę, którą w Polsce uprawia rząd. Jeżeli przyjrzymy się, jaką narrację Trumpa wspierali Rosjanie i jaką narrację Le Pen wspierali Rosjanie, to ona jest zdumiewająco podobna do narracji polskiego rządu - mówił Kamiński i dodał, że to narracja antyeuropejska, antyunijna i antyimigracyjna.

- Nie wiem, jak ludzie, którzy znają historię, a w PiS są ludzie, którzy znają historię, nie zdają sobie sprawy, że cała ta histeria, która jest w Europie wywoływania z inspiracji rosyjskiej, ma odtworzyć pewną bardzo wygodną sytuację geopolityczną dla Rosji. Co było grobem Polski? Grobem Polski dwukrotnie było to, kiedy Rosjanie znajdowali płaszczyznę (porozumienia - red.) z zachodem, która powodowała, że zachód uznawał, że lepsze niż wartości, lepsze niż niepodległość Polski, jest dogadanie się z Rosjanami - wyjaśnił Kamiński. Program "Rozmowa Poranka" w TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o godz. 7.15.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Tagi:
Raporty: