MFW zdecyduje o pomocy dla Ukrainy na przełomie kwietnie i maja


Program pomocy dla Ukrainy zostanie przedłożony do akceptacji Radzie Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod koniec kwietnia lub na początku maja - zapowiedziała w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde. Podkreśliła, że wierzy w powodzenie programu, który ma pomóc uzdrowić sytuację finansową kraju.

Lagarde oświadczyła, że spodziewa się, iż uzgodniony wstępnie program dla Ukrainy, zakładający linię kredytową w wysokości 14-18 mld dolarów w ciągu dwóch lat, zostanie ostatecznie zatwierdzony przez Radę Wykonawczą MFW. Jednak zależy to od potwierdzenia przez władze Ukrainy zobowiązania do przeprowadzenia reform.

- Mamy wszelkie powody, by wierzyć, że tak się stanie. Mamy nadzieję dokonać przeglądu programu i przedłożyć go do akceptacji Radzie Wykonawczej pod koniec kwietnia lub w pierwszych dniach maja - powiedziała Lagarde podczas konferencji prasowej w związku z rozpoczynającym się w Waszyngtonie wiosennym posiedzeniem MFW i Banku Światowego. Dodała, iż ufa, że program poprawi sytuację finansową Ukrainy, "by mogła w przyszłości sama się finansować i działać bez pomocy; to cel tego programu".

Program ze wsparciem

Lagarde przypomniała, że "program był negocjowany w terenie", w Kijowie między misją ekspertów MFW, a władzami Ukrainy, ale był też już nieformalnie omawiany z Radą MFW. - Uzyskał zachęcające, szerokie wsparcie - powiedziała.

Na pytanie rosyjskiego dziennikarza, czy z pożyczki od MFW Ukraina będzie mogła spłacić długi wobec Rosji, w tym w sferze energetyki, Lagarde pośrednio odpowiedziała twierdząco. - To, co przewidujemy, to pakiet finansowy w wysokości od 14 do 18 mld dolarów. To daje możliwość na odpowiednie płatności w prawomocnych obszarach wobec wszystkich kredytodawców. Myślę, że jest to odpowiedź na pytanie - oświadczyła.

W skład Rady Wykonawczej wchodzi 24 dyrektorów wykonawczych oraz Dyrektor Generalny MFW. Rosja jest w grupie ośmiu państw, które mianują do Rady stałych dyrektorów; teoretycznie każdy z nich mógłby zablokować pożyczkę.

27 marca MFW poinformował, że wstępnie uzgodnił z Ukrainą udzielenie jej kredytu w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa ma otworzyć możliwość dalszych pożyczek, które mogą sięgnąć 27 mld dolarów. Porozumienie, jak każde tego typu zawierane przez MFW, obłożone jest warunkami, od spełnienia których będą zależały wypłaty poszczególnych transz kredytu.

MFW już latem 2010 roku udzielił Ukrainie pożyczki na blisko 15 mld dolarów, jednak po wypłacie części pieniędzy została ona zawieszona, bo ówczesne władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych warunków pomocy, w tym m.in. rezygnacji z subsydiowania energii.

Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości