MFW przedłużył Polsce linię kredytową

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaMiędzynarodowy Fundusz Walutowy pozwolił nam przedłużyć elastyczną linię kredytową

Do dwóch lat zostanie wydłużony okres na wykorzystanie przez Polskę Elastycznej Linii Kredytowej (FCL, Flexible Credit Line). Zwiększa się także kwota dostępnych środków - z ok. 21 mld dol. do ok. 29 mld dol. To wynik podjętej wczoraj przez Radę Wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego nieformalnej decyzji - informuje resort finansów.

"Podwyższenie kwoty wynika ze zmian w funkcjonowaniu FCL, które obowiązują od sierpnia 2010 roku, i z których Polska zdecydowała się skorzystać. Dołączyliśmy tym samym do Meksyku, który również w nieformalnym trybie uzyskał obietnicę takiego samego wydłużenia swojej linii i podniesienia jej" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo zapewniło, że Polska, tak jak w przypadku poprzednich dwóch linii, nie ma zamiaru wykorzystywać przyznanych środków, lecz traktuje je jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi ryzykami gospodarczymi. "FCL to instrument Funduszu przyznawany krajom o bardzo silnych fundamentach gospodarczych, przejrzystej i konsekwentnej polityce fiskalnej i pieniężnej oraz stabilnym i transparentnym nadzorze nad rynkiem finansowym" - wyjaśnia resort.

Dobra wola MFW

Dyrektor zarządzający MFW John Lipsky zapowiedział środę, że postara się jak najszybciej uzyskać aprobatę władz MFW dla zwiększenia środków, do których Polska ma dostęp w ramach elastycznej linii kredytowej.

- Z radością przyjąłem do wiadomości zainteresowanie polskich władz zastąpieniem obecnej jednorocznej umowy w ramach elastycznej linii kredytowej w wysokości ok. 21 mld dol. (13,69 mld SDR) przez dwuletni kredyt ostrożnościowy FCL (a two-year precautionary FCL arrangement) w wysokości ok. 29 mld dol. (19,2 mld SDR) - powiedział Lipsky. - Patrząc w przyszłość, przewiduje się, że wzrost pozostanie stały i zbalansowany. Niemniej, zwiększyła się ilość poważnych niepewności w otoczeniu zewnętrznym (global enviroment) i podzielam pogląd władz, że przedłużenie i zwiększenie (higher access available ) środków dostępnych w ramach zreformowanej elastycznej linii kredytowej, może odgrywać ważną rolę w dalszym podtrzymywaniu strategii politycznej Polski i utrzymaniu jej wiarygodności zewnętrznej. W związku z tym zamierzam jak najszybciej uzyskać aprobatę ze strony zarządu MFW - dodał.

Przedłużona umowa

Na dzień 16 grudnia 2010 r., podobnie jak w ubiegłym tygodniu, do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 13,69 mld SDR. SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewa na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dolarów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia