MFW potrzebuje więcej funduszy

Najnowsze

Aktualizacja:

Ministrowie finansów Unii Europejskiej opowiedzieli się za podwojeniem środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego do 500 mld dolarów. Ma to pozwolić na wsparcie krajów, które najboleśniej odczuły skutki trwającego światowego kryzysu.

Zapis o wzmocnieniu MFW znalazł się w stanowisku UE na szczyt najbardziej uprzemysłowionych i rozwijających się krajów świata (G20), który odbędzie się 2 kwietnia w Londynie. "Kraje członkowskie UE popierają podwojenie środków MFW i są gotowe przyczynić się, jeśli zajdzie taka potrzeba, do ich czasowego zwiększenia" - głosi przyjęty we wtorek dokument.

Już wcześniej zgodzili się na to przywódcy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch, czyli europejskich członków G20, na specjalnym przygotowawczym szczycie w Berlinie 22 lutego.

Wzrost ujemny

Stanowisko UE to odpowiedź na wielokrotne apele MFW o zwiększenie środków na wsparcie poszczególnych krajów. Szef MFW Dominique Strauss-Kahn po raz kolejny zwrócił się o to we wtorek, ostrzegając, że w 2009 roku światowy wzrost gospodarczy może mieć wartość ujemną, po raz pierwszy od 60 lat.

Jako przykład podawana jest Japonia, która - choć sama w głębokiej recesji - zgodziła się wspomóc MFW kredytem w wysokości 100 mld dolarów. Jest oczekiwanie, że dodatkowy udział UE sięgnie takiej kwoty. Z przyjętego przez ministrów finansów tekstu wynika jednak, że jest zgoda jedynie na tymczasowe zwiększenie udziału poszczególnych państw - właśnie poprzez kredyty, nie zaś wzrost płaconych składek.

Czekają na pomoc

Z krajów członkowskich UE, w kolejce po pomoc od MFW jest teraz Rumunia. Prezydent tego kraju Traian Basescu powiedział w poniedziałek, że rząd w Bukareszcie musi uzyskać pożyczkę od międzynarodowych instytucji finansowych, żeby poradzić sobie z kryzysem gospodarczym, który może "być jeszcze większy". Rumunia może liczyć także na wsparcie UE na zrównoważenie swoich finansów, ale zwykle unijna pomoc łączona jest z funduszami MFW, który może narzuć przy okazji warunek surowej dyscypliny finansowej.

Tak stało się w przypadki Łotwy, która w grudniu ubiegłego roku dostała od MFW i UE pakiet wsparcia o łącznej wartości 7,5 mld euro, oraz Węgier, które w październiku 2008 roku dostały w sumie 25 mld dolarów pomocy.

Źródło: PAP