MFW: Polska przyspiesza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24MFW po raz kolejny podwyższa prognpzy gospodarcze dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce do 3,4 proc. w 2010 r. i 3,7 proc. w 2011 r. - wynika z opublikowanego w środę raportu "World Economic Outlook".

W poprzednim raporcie, opublikowanym w kwietniu, MFW prognozował, że wzrost PKB w Polsce wyniesie 2,7 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym. Z kolei w lipcowym raporcie "Odbudowa zaufania bez osłabienia wzrostu" Fundusz prognozował dynamikę odpowiednio 3,1 proc. i 3,5 proc.

"W krajach Europy rozwijającej się, w gospodarkach, które doświadczyły najłagodniejszego spowolnienia (Polska) i innych, które zmierzyły się z kryzysem mając stosunkowo mocne bilanse banków i gospodarstw domowych (Turcja), wzrost powinien nabierać tempa, wspierany przez normalizację handlu globalnego i przepływów kapitału" - napisano w październikowym raporcie.

"W niektórych gospodarkach, jak Polska czy Rumunia, podwyżki VAT prawdopodobnie przejściowo podniosą inflację" - dodano.

Z nowych szacunków MFW wynika, że w tym roku Polska zajmie drugie miejsce - po Turcji - wśród krajów Europy. Turcja w tym roku ma urosnąć o 7,8 procent.

Fundusz obniżył natomiast prognozę wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych do 2,6 procent na bieżący rok i do 2,3 procent na przyszły rok.

W przypadku strefy euro szacunki poszły w górę. Największa gospodarka eurolandu, Niemcy, w tym roku ma urosnąć o 3,3 procent, a w przyszłym zwolnić do 2 procent.

MFW napisał w raporcie, że największym wyzwaniem globalnej gospodarki pozostaje bezrobocie, a kraje wschodzące powinny skłonić się ku wzrostowi gospodarczemu, który jest napędzany rynkiem wewnętrznym.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24