MFW odmawia rozmów z Białorusią

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huBiałoruś zostanie bez pieniędzy MFW?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że odmówił rozmów z rządem Białorusi na temat przyznania pożyczki, ponieważ polityka gospodarcza władz tego kraju jest zbyt oddalona od wymagań MFW.

- Nie jesteśmy gotowi na rozpoczęcie rozmów. Negocjacje wymagałyby porozumienia na najwyższym szczeblu, aby przyjąć całościowy i spójny pakiet w celu rozpoczęcia głębokich reform strukturalnych - wyjaśnił szef delegacji FMW Christopher Jarvis, po trwającej półtora tygodnia wizycie w Mińsku.

Wzorst nierealny

- Obecnie nie widzimy spójnego planu gospodarczego. Uważamy, że założony na 2012 rok 5-procentowy wzrost gospodarczy jest nierealny - dodał Jarvis przypominając, że rząd białoruski kontroluje ceny i kursy walut.

- Zalecamy liberalizację cen, danie szefom przedsiębiorstw państwowych większej autonomii, ułatwienie zatrudnionym przechodzenie do rozwijających się sektorów, zwiększenie roli sektora prywatnego poprzez reformę banków, prywatyzację i podjęcie kroków, które przyciągną zagraniczne inwestycje - podkreślił szef misji MFW.

Białoruś jest objęta zachodnimi sankcjami z powodu represjonowania przez władze przedstawicieli opozycji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu