MFW: kryzys ma się ku końcowi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W przyszłym roku światowa gospodarka urośnie o 2,6 proc.

Gospodarka światowa tkwi jeszcze w recesji, ale kryzys ma się ku końcowi. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że globalna gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku szybciej niż przewidywał to jeszcze w kwietniu dzięki postępującej stabilizacji w systemie finansowym.

W kwietniu MFW prognozował wzrost światowej gospodarki w 2010 roku na 1,9 proc. teraz prognoza mówi o 2,5-procentowym wzroście. Odwrotnie będzie w tym roku - gospodarka skurczy się o 1,4 proc., a więc troche bardziej niż MFW przewidywał w kwietniu mówiąc o wzroście o 1,3 proc.

Fundusz sądzi, że różne regiony będą rozwijać się w zróżnicowanym tempie - najszybciej gospodarki wschodzących rynków, a zwłaszcza Chiny. Popyt chińskiej gospodarki wyprowadzi świat z najgłębszej od 60 lat recesji.

- Globalna gospodarka wciąż jest w recesji, ale krok po kroku zbliżamy się do odbicia - napisał w komunikacie główny ekonomista MFW Olivier Blanchard.prawa

Fundusz równocześnie wezwał rządy, żeby zaczęły się zastanawiać, jak zapobiec możliwej eksplozji inflacji i do podjęcia kroków ku zrównoważeniu finansów publicznych.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24