MFW: Europo, uważaj!

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Światowa gospodarka wraca do formy szybciej, niż się spodziewano, ale kryzys zadłużenia w Europie może powstrzymać ten trend - ostrzega w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW podniósł swoją prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w 2010 roku do 4,6 proc. Dla Polski prognozuje wzrost PKB o 3,1 proc. w przyszłym roku.

Jeszcze w kwietniu analitycy MFW prognozowali globalny wzrost na poziomie 4,1 proc. Teraz zwiększyli zwłaszcza przewidywane wyniki USA i Chin.

W swym wydawanym co kwartał raporcie World Economic Outlook MFW ostrzega jednak, że "gwałtownie wzrosły zagrożenia", a Europa musi szybko rozwiązać problem zadłużenia i przywrócić zaufanie do swoich banków.

Problemy Europy "mogą się przenieść na inne regiony i zahamować światową poprawę koniunktury" - oświadczył dyrektor departamentu rynków monetarnych i kapitałowych MFW Jose Vinals na konferencji prasowej w Hongkongu.

- Potrzebne są dalsze wiarygodne działania i zdecydowana polityka w celu wznowienia postępów w sferze stabilizacji finansowej i utrzymania poprawy koniunktury gospodarczej - oznajmił Vinals.

Zagrożenia ograniczają się na razie do rynków finansowych oraz innych sfer ustabilizowanych na wysokim szczeblu w maju - twierdzi MFW. Jak dodał Fundusz, produkcja przemysłowa i handel odnotowały dwucyfrowy wzrost, nastąpił skromny, ale miarowy wzrost gospodarek rozwijających się i silny wzrost gospodarek wschodzących.

- Liczby dotyczące działalności gospodarczej okazały się mocne, mocniejsze, niż przewidywaliśmy - powiedział dyrektor departamentu badawczego MFW Olivier Blanchard.

MFW podniósł prognozę tegorocznego wzrostu dla USA z 2,7 proc. w kwietniu do 3,3 proc. Prognoza dla państw Unii Europejskiej pozostała niezmieniona na poziomie 1 proc. Fundusz ostrzegł przy tym, że słabość Europy "może odbić się na Azji zarówno poprzez handel, jak i finanse".

Prognoza MFW światowego wzrostu na 2011 rok nadal wynosi 4,3 proc., czyli mniej niż w bieżącym roku.

Polsce urośnie umiarkowanie

Polska może liczyć w tym roku na wzrost 3,1 proc. PKB, a w przyszłym roku na 3,5 proc. PKB. Słabszy rozwój naszych partnerów handlowych nie będzie pomagał polskiej gospodarce - wynika z raportu MFW.

Według analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Polska powinna kontynuować reformy strukturalne. W szczególności potrzebuje uelastycznienia struktury finansów publicznych i dokończenia reformy emerytalnej.

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej, w ocenie MFW, może liczyć w tym roku na 3,2 proc. wzrostu PKB, a w przyszłym na 3,4 proc

Źródło: PAP, tvn24.pl