Najnowsze

MFW: deficyt polskich finansów publicznych w przyszłym roku obniży się do 2,5 proc. PKB

Najnowsze

sxc.huMFW: Polska jest na ścieżce, by ograniczyć deficyt o ponad 1 proc. PKB do 2016 r.

Deficyt polskiego sektora finansów publicznych obniży się z 3,2 proc. PKB w 2014 r. do 2,5 proc. w 2015 r. i 2,0 proc. w 2016 r. - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październikowym monitorze fiskalnym.

W kwietniowym monitorze MFW prognozował, że deficyt obniży się z 3,5 proc. w tym roku do 3,0 proc. w przyszłym i 2,2 proc. w 2016 r.

W majowym komunikacie po misji w ramach statutowego, dorocznego przeglądu gospodarki Polski Fundusz prognozował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2014 wyniesie 3,3 proc. PKB.

"Polska jest na ścieżce, by ograniczyć deficyt o ponad 1 proc. PKB do 2016 r." - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

Ograniczenie deficytu

W środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek prezentując projekt przyszłorocznego budżetu mówił, że deficyt sektora finansów ma wynieść w tym roku ok. 3,4 proc PKB, a w przyszłym będzie poniżej 3 proc. PKB.

Jak dodał, do obniżenia deficytu przyczyni się zastosowanie stabilizującej reguły wydatkowej, której podlega budżet. Zaznaczył, że obejmuje ona prawie cały sektor instytucji rządowych i samorządowych. Dzięki niej deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodologii ESA 2010 wyniesie w tym roku ok. 3,4 proc. PKB, a w przyszłym roku spadnie do 2,6-2,7 proc. PKB.

Autor: mn/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości