MFW chce, żeby banki się ubezpieczyły

Najnowsze

TVN24Na razie MFW nie precyzuje, kto miałby zapłacić za "ubezpieczenie" banków od kryzysu

Banki mogłyby kupić... ubezpieczenie od kryzysu finansowego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa ideę wprowadzenia swoistych składek ubezpieczeniowych, które byłyby płacone przez banki. Składki miałyby w przyszłości służyć sfinansowaniu ewentualnych programów pomocowych dla sektora - informuje Dominique Strauss-Kahn, dyrektor zarządzający MFW.

Fundusz zadeklarował, że przedstawi szczegółowe propozycje w kwietniu przyszłego roku, na spotkaniu ministrów finansów G20.

Według Strauss-Kahna taka opłata, którą można też nazywać podatkiem, mieściałby się w strategii zaproponowanej przez Gordona Browna na spotkaniu G20 w Szkocji w ubiegły weekend. Brytyjski premier powiedział, że banki powinny zostać obłożone podatkiem, co miałoby sprawić, by kosztów nadmiernego ryzyka, jakie podejmują, nie ponosili ostatecznie podatnicy. Szef MFW podkreślił jednak, że Fundusz nie popiera wprowadzenia tak zwanego podatku Tobina, który mieścił się w propozycjach brytyjskiego premiera. Sprzeciw wobec opodatkowania całego sektora wyraził amerykański Sekretarz Skarbu, Timothy Geithner.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24