MF: gospodarka nadal pędzi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ministerstwo finansów opublikowało prognozy za II kwartał

Ministerstwo Finansów określiło swoją prognozę wzrostu gospodarczego w II kwartale. Według resortu PKB wzrastało w tempie nawet 6 proc.

Resort opublikował swoją prognozę po tym jak Główny Urząd Statystyczny podał dane o produkcji przemysłowej za czerwiec.

- Nie jesteśmy w szczególny sposób zaskoczeni dynamiką produkcji przemysłowej w czerwcu. Jest ona zbliżona do naszej prognozy. Podkreślenia wymaga to, że notujemy bardzo wysoką dynamikę w sektorach zaawansowanych technologii, niższa dynamika występuje w przemysłach surowcowych. To jest pozytywna zmiana strukturalna - powiedział dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki MF Jacek Krzyślak. Dodał też, że produkcja budowlano-montażowa była relatywnie niska, ale wynika to z wysokiej dynamiki produkcji w czerwcu ubiegłego roku. - Od początku roku notujemy stabilny wzrost produkcji budowlanej. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w II kwartale na poziomie 6 proc. i 6,5 proc. w całym roku - tłumaczył dyrektor departamentu MF.

GUS podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 5,6 proc. rok do roku, po wzroście o 8,1 proc. rok do roku w maju, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w czerwcu rok do roku o 8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,7 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24