Merkel: Moskwa narusza zasady. Sankcje zostają, umowy energetyczne do przemyślenia

Najnowsze


- Koniecznie może być ponowne przemyślenie długoterminowych umów energetycznych zawartych z Rosją, jeśli Moskwa nadal będzie naruszać podstawowe zasady - stwierdziła Angela Merkel, kanclerz Niemiec. - Obecnie nie widzę możliwości, aby poluźnić sankcje gospodarcze wobec Rosji - dodała.

Kanclerz Niemiec powiedziała w poniedziałek, że obecnie są dobre powody, aby kontynuować partnerstwo energetyczne z Rosją, jednak to może się zmienić, jeśli Moskwa nadal będzie naruszać podstawowe zasady. - Może być konieczne ponowne przemyślenie długoterminowych umów energetycznych z Rosją - stwierdziła Merkel. Podkreśliła, że to ważne, aby wywierać presję na Moskwę. - Obecnie nie widzę możliwości, aby poluźnić sankcje gospodarcze wobec Rosji - zaznaczyła.

Gazprom ostrzega

Dziś szef Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł kraje zachodnie przed możliwymi przerwami w dostawach gazu do Europu przez Ukrainę. Jego zdaniem problemy mogą wynikać z małych zapasów gazu w ukraińskich zbiornikach. Jak powiedział Miller, w ukraińskich magazynach znajduje się obecnie ok. 7 miliardów metrów sześc. gazu. Jednak, żeby zapewnić płynny przesył paliwa do reszty europejskich krajów, poziom ten powinien wynosić co najmniej 18 mld m sześc.

"Pakiet zimowy"

Dostawy gazu na Ukrainę wstrzymano w czerwcu po tym, jak Kijów odmówił zapłacenia Gazpromowi za - jego zdaniem - zbyt drogi surowiec. Rosja i Unia Europejska w czwartek lub piątek wznowią w Berlinie rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę - poinformował w poniedziałek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak.

Zachodnie sankcje

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne.

Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Komisja Europejska od czerwca pośredniczy w rozmowach między Rosją a Ukrainą, mających na celu rozwiązanie sporu o ceny gazuTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km/kwoj / Źródło: Reuters