Merkel broni Szwajcarów. "Nie czas na zrywanie kontaktów"

Najnowsze

PAP/EPAAngela Merkel i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter sporkali się we wtorek w Berlinie

Kanclerz Niemiec chce utrzymania ścisłych kontaktów ze Szwajcarią, pomimo wyników tamtejszego referendum przeciwko imigrantom. Angela Merkel ostrzegła jednocześnie całą UE przed "pochopnym zrywaniem" tych relacji.

Merkel powiedziała w Berlinie we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem, że "ubolewa nad wynikiem referendum, lecz respektuje podjętą przez większość decyzję". Jak zaznaczyła, najważniejszym obecnie zadaniem jest zadbanie o to, by stosunki UE ze Szwajcarią pozostały "w miarę możliwości intensywne". Zdaniem szefowej niemieckiego rządu trzyletni okres przejściowy "daje czas na konieczne negocjacje". Merkel zapowiedziała, że jej kraj będzie zabiegał o "rozsądne rozwiązania", pozwalające na pogodzenie zasad UE z wynikiem referendum. - Nie można dopuścić do pochopnego zrywania kontaktów - zastrzegła Merkel. Niemiecka kanclerz zaapelowała, by o kwestiach dalszej współpracy ze Szwajcarią rozmawiać "bardzo spokojnie".

Kaganiec na imigrantów

W referendum przeprowadzonym na początku lutego niewielka większość uczestników (50,3 proc.) opowiedziała się za ograniczeniem napływu zagranicznych pracowników do Szwajcarii. Berno ma teraz trzy lata na renegocjację porozumienia z UE o swobodnym przepływie osób z 2002 roku. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył, że UE nie zamierza prowadzić ze Szwajcarią rozmów na ten temat. KE zapowiedziała, że wstrzymuje negocjacje w sprawie udziału Szwajcarii w programach badawczych do czasu podpisania przez Berno protokołu dot. swobodnego przepływu osób z Chorwacji. Burkhalter wyjaśnił, że wynik referendum jest "konstytucyjnym zadaniem", które władze Szwajcarii muszą zrealizować w ciągu trzech lat. Zasada swobodnego przepływu osób obowiązuje nadal, do czasu zmiany przepisów - podkreślił prezydent. Nowe umowy, zawierane przez Berno, muszą uwzględniać stanowisko większości w sprawie imigracji. Prezydent Szwajcarii zaapelował o kontynuowanie współpracy między UE a jego krajem. - Nie ma żadnego powodu, by przerwać prace nad umową energetyczną - powiedział, dodając, że to samo dotyczy współpracy w dziedzinie badań naukowych.

Poczekajmy trzy lata

Merkel zastrzegła, że system kontyngentów dla imigrantów jest nie do pogodzenia z zasadą wolnego przepływu osób. Jej zdaniem UE powinna podjąć decyzję w sprawie kontaktów ze Szwajcarią dopiero po upływie trzyletniego okresu przejściowego, a nie "trzy dni po referendum". Burkhalter przypomniał, że obroty handlowe Szwajcarii i Niemiec wynoszą 75 mld euro, co stanowi połowę obrotów handlowych Niemiec z mocarstwem gospodarczym Chinami. Ponadto 350 tys. Niemców pracuje w Szwajcarii.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA