Mercedes zadomowi się w Polsce?

Najnowsze

Aktualizacja:
Mercedes-BenzCzy następca popularnej A-klasy będzie produkowany w Polsce?

Najnowszej generacji mercedesy prawdopodobnie będą produkowane w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedział się "Newsweek", niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler wybuduje jedną ze swoich fabryk w naszym kraju. Wartość inwestycji ma wynieść 800 mln euro.

Fabryka ma powstać w miejscowości Ujazd, niedaleko polsko-niemieckiej granicy. Zakład będzie produkować kompaktowe mercedesy najnowszej generacji, a w fabryce zatrudnienie znajdzie ponad 3 tys. Polaków. Pierwsze polskie auta spod znaku mercedesa mogą zjechać z taśmy po 2010 roku.

Z doniesień tygodnika wynika, że strona niemiecka zawęziła swój wybór do dwóch lokalizacji: strefy aktywności gospodarczej w polskiej gminie Ujazd oraz rumuńskiego Cluj - regionu przemysłowego w północno-zachodniej części kraju. Oficjalna decyzja ma zapaść w czerwcu.

Przebieg rozmów o lokalizacji zakładu został objęty umowami o poufności. Jednak zdaniem tygodnika jeden z niemieckich negocjatorów Daimlera ujawnił, że zarząd koncernu wybierze Polskę.

- Nie znam decyzji Daimlera. Mogę tylko powiedzieć, że dokładamy wszelkich starań, by przekonać takich inwestorów do lokowania kapitału w Polsce - komentuje lakonicznie Rafał Baniak, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne.

Źródło: "Newsweek"

Źródło zdjęcia głównego: Mercedes-Benz