Menedżera pilnie zatrudnię. Firmy szukają specjalistów

Najnowsze

TVN24 BiSSpecjalistów będą szukać m.in. firmy księgowe, doradcze, kancelarie prawne

Sześć na dziesięć firm planuje na początku 2014 roku zatrudnić nowych pracowników na stanowiska specjalistyczne i kierownicze - podaje "Rzeczpospolita". To jeden z najlepszych wyników na świecie i najlepszy w Europie.

Według cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot aż 63 proc. z prawie 1,7 tys. ankietowanych w Polsce firm zamierza w pierwszym kwartale 2014 r. szukać kandydatów na stanowiska kierownicze i specjalistyczne.

Najwięcej nowych miejsc pracy będzie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W tym roku ma w nim powstać 20–25 tys. nowych stanowisk. Specjalistów będą też szukać firmy księgowe, doradcze, kancelarie prawne oraz zakłady motoryzacyjne – przede wszystkim producenci podzespołów dla fabryk samochodów.

Lepiej, ale nie wszędzie

Ekonomiści przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem w ocenie całego rynku pracy. I to mimo że ostatnie dane resortu pracy o najniższym od kilku lat wzroście bezrobocia w grudniu (do 13,4 proc.) również sygnalizują ożywienie. Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, podkreśla bowiem, że mimo wielu oznak poprawy koniunktury ten rok nadal będzie czasem rynku pracodawcy. Dopiero w 2015 r. ożywienie w gospodarce może sprawić, że rynek pracy osiągnie równowagę. Bezrobocie będzie utrzymywać się na poziomie 10-11 proc. – To dlatego, że mamy bardzo duże bezrobocie strukturalne, wynikające z zupełnego niedopasowania kwalifikacji bezrobotnych do potrzeb rynku pracy, oraz związane z problemami z przeprowadzką do rejonów, gdzie jest praca – wyjaśnia Petru na łamach "RP".

Autor: msz/ / Źródło: Rzeczpospolita