Menedżer, emeryt i student pojadą taniej Intercity

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Nowe ceny w kasach PKP

- Od poniedziałku będzie w PKP Intercity obowiązywał nowy cennik biletów PKP Intercity - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Paweł Ney. I chociaż same bilety podrożeją, to tańsze będą miejscówki. Za mniej pojadą m.in. studenci emeryci i osoby korzystające z przedziałów biznesowych oraz miejscówki.

Obowiązkowe miejscówki w pociągach Express InterCity (EIC) stanieją z 25 zł do 12 zł, w EuroCity (EC) z 18 zł do 12 zł, a ekspresowych (Ex) z 15 zł do 3 zł.

Ponadto, w pociągach o˙EIC "Artus", "Neptun" i "Słupia",˙miejscówka będzie kosztować 3 zł, a w pociągach EC: "Polonia", "Praha",˙"Sobieski" i "Wawel" - 6 zł.

Więcej czyli mniej

- W Europie panuje trend, żeby obniżać ceny miejscówek. Jednocześnie o tyle samo, co spadły ceny miejscówek wzrosły ceny biletów, więc dla pasażerów jeżdżących na normalnym bilecie nic się nie zmieni - powiedział Ney.

Rzecznik PKP podkreśla, że osoby korzystające z ulg ustawowych, np. studenci czy emeryci, dzięki zmianom w taryfie zapłacą za bilety mniej. - Ponieważ wzrosły ceny biletów, będzie wyższa podstawa do obliczenia ulgi, więc uczący się i emeryci mogą zapłacić za bilet kilka złotych mniej niż do tej pory - powiedział rzecznik.

W praktyce wyglądać to będzie tak: Obecnie student korzystający z połączenia EIC na trasie z Warszawy do Krakowa płaci za przejazd 78.55 zł, od przyszłego poniedziałku zapłaci o ponad 4 zł mniej, czyli 73,74 zł; z Warszawy do Wrocławia odpowiednio 83,59 zł, a od przyszłego poniedziałku 78,78 zł.

Mniej za bilet zapłacą pasażerowie korzystający z przejazdów w czteromiejscowych przedziałach, w których przewoźnik zapewnia lunch i prasę, tzw. menedżerskich. Rezerwacja miejsca będzie kosztować 15 zł mniej niż do tej pory, czyli 85 zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24