Meksykański krezus ratuje "New York Timesa"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.pl"New York Times" byl zagrożony bankructwem

Zagrożony bankructwem dziennik "New York Times" - uratowany. Gigantyczne długi, w jakie popadł wydawca gazety, spłaci jeden z najbogatszych ludzi świata. Meksykański multimiliarder Carlos Slim Helu na pomoc dziennikowi ma przeznaczyć aż 250 milionów dolarów.

Oprócz dziennika "NYT", The New York Times Company wydaje m.in. gazetę "Boston Globe" i jest udziałowcem drużyny baseballowej Boston Red Sox. By ratować swoją sytuację na rynku wydawniczym spółka postanowiła sprzedać udziały w bostońskiej druzynie. Firma stara się też o 200-milionowy kredyt pod zastaw nowej siedziby na Manhattanie. Na spłatę wygasających w maju obligacji The New York Times Company potrzebuje około 400 mln dolarów.

Wiadomo, że meksykański multimiliarder ma już w spółce 6,4 proc. udziałów. Teraz jego nowa inwestycja ma przybrać formę obligacji z prawem zamiany na akcje. Slim będzie dostawać 10-procentową dywidendę od udziałów w firmie.

Carlos Slim Helu uratował spółkę przed wykupieniem jej przez News Corp. Ruperta Murdocha, który od dawna był zainteresowany przejęciem tego tytułu.

Trudna sytuacja dzienników

Kryzys w USA nie oszczędza rynku wydawniczego. Dotychczas niewypłacalność ogłosiła już m.in. spółka Tribune Co. - wydawca "Chicago Tribune" i "Los Angeles Times". Bankructwo ogłosił także dziennik "Minneapolis Star Tribune". Zagrożone są także kolejne tytuły m.in. w Seattle i Denver.

Jednym z powodów tej trudnej sytuacji dzienników jest spadek przychodów z reklam.

Najbogatszy?

Carlos Slim Helu jest właścicielem America Movil, największej sieci telekomunikacyjnej w Ameryce Płd. Jego przedsiębiorstwa produkują rocznie 5 proc. PKB Meksyku. Jest także znany ze swojej działalności charytatywnej.

Źródło: "New York Times", bloomberg.com, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl