Media publiczne pełne pieniędzy

Najnowsze

TVN24.plPublicznym mediom wiedzie się lepiej, niż mówili wcześniej ich prezesi

Prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia wielokrotnie mówili o tym, jak fatalna jest sytuacja finansowa mediów publicznych. Wieszczyli nawet ich upadek, jeśli pozbawione zostaną one wpływów z abonamentu. Tymczasem okazuje się, że TVP i Polskie Radio mają się świetnie.

Rada nadzorcza TVP poprosiła ministra skarbu o udzielenie absolutorium (stwierdzenie prawidłowości działania finansowego - red.) zarządowi spółki. Jak podkreślił sekretarz rady Janusz Niedziela, zysk TVP był najlepszy od 2000 roku i wyniósł 86 mln zł.

Polskie Radio: biedne czy bogate?

Telewizja Polska pod rządami Andrzeja Urbańskiego, to nie jedyne medium publiczne, które świetnie zarabia. O bardzo dobrych wynikach finansowych także Polskiego Radia poinformował jego prezes Krzysztof Czabański. Jak powiedział, publiczne radio w zeszłym roku zarobiło 14 mln zł. Ponadto - jak podkreślił - przyrost środków wolnych na kontach Radia sięgnął blisko 50 mln zł.

Prezes Czabański zaznaczył, że ubiegłoroczne korzystne wyniki finansowe były możliwe między innymi wskutek redukcji zatrudnienia o 15 proc. Koszty ogólne Polskiego Radia spadły w związku z tym o osiem procent. Ponadto, dziesiątki milionów złotych zostały wygenerowane dzięki renegocjacji umów emisyjnych.

Czabański poinformował też, że w pierwszym kwartale tego roku wpływy z abonamentu zmniejszyły się o 14 milionów złotych. Na konferencji po zakończeniu Rady Nadzorczej TVP szef radia publicznego podkreślił, że to konsekwencja zapowiedzi Platformy Obywatelskiej dotyczącej likwidacji abonamentu.

Rada nadzorcza Polskiego Radia nie może na razie - z powodów formalnych - wnieść o udzielenie absolutorium zarządowi - w radzie jest wakat i nie może ona podejmować uchwał.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl