Media: Moskwa chce sprzedać 20 proc. akcji Rosnieftu

Najnowsze

Gazprom podpisze umowe z Chinami?TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Rosyjski Skarb Państwa chce sprzedać 19,5 proc. udziałów w Rosniefcie, czyli jednej z największych na świecie spółek działających w branży petrochemicznej - podały "Wiedomosti". Rząd Rosji jest głównym udziałowcem koncernu i właścicielem 69,5 proc. jego akcji.

Z informacji dziennika "Wiedomosti" wynika, że do transakcji może dojść w tym lub przyszłym roku, czyli wcześniej niż planowano.

Ratują budżet?

Według szacunków 19,5 proc. udziałów będzie warte około 13,5 mld dolarów. Ze źródeł "Wiedomosti" wynika jednak, że ostateczny termin ogłoszenia sprzedaży części aktywów rosyjskiego skarbu państwa nie jest jeszcze znany. Trwają też konsultacje co do wielkości sprzedaży. Tę decyzję ma pomóc podjąć władzom spółki jeden z banków zajmujących się doradztwem inwestycyjnym. Analitycy oceniają, że sprzedaż udziałów w tej chwili byłby niekorzystny, bo w ciągu ostatnich miesięcy wartość akcji spółki spadła o blisko 10 proc. Na łamach "Wiedomosti" twierdzą oni, że Rosja łatwiej i korzystniej może pozyskać środki finansowe biorąc np. pożyczki.

Gazeta nie podaje powodów planowanej sprzedaży.

Przedstawiciele Rosnieftu nie komentują doniesień.

Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters