Maybach zjeżdża do garażu

 
DaimlerKoniec maybacha

Niemiecki Daimler rezygnuje z produkcji maybachów - aut uznawanych za najbardziej luksusowe na świecie. Koncern skupi się teraz na produkcji mercedesów klasy S.

Daimler produkuje maybachy od 2002 r. Wtedy to wskrzesił markę, która przed wojną była w Niemczech synonimem luksusu. Koncern planował sprzedaż tysiąca limuzyn rocznie, ale w zeszłym roku nabywców znalazło jedynie 200 sztuk maybachów. To 10 razy mniej niż konkurencyjnych rolls-royce'ów (których fabryka należy do BMW) i ponad 20 razy mniej niż bentleyów (VW).

W najtańszej wersji maybach kosztuje 340 tys. euro bez podatku VAT. Teraz niemiecki koncern będzie promował najdroższy model mercedesa klasy S (ceny 100-300 tys. euro za sztukę). Jego produkcja ma wzrosnąć dwukrotnie, do 80 tys. sztuk rocznie.

- Długo dyskutowaliśmy nad tym, w jaki sposób podtrzymać nasz sukces w segmencie aut luksusowych i doszliśmy do wniosku, że mercedes daje na to większą szansę niż maybach - powiedział w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" prezes Daimlera Dieter Zetsche.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Daimler

Pozostałe wiadomości