Najnowsze

Masz kredyt w euro? Zapłacisz mniej, bo EBC ściął stopy procentowe

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatEBC obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował w czwartek o poluzowaniu polityki pieniężnej w strefie euro i obniżył główną stopę procentową o 10 pkt. bazowych do 0,15 proc. Analitycy oczekiwali obniżki do 0,10 proc.

EBC obniżył stopę depozytową strefy euro do -0,10 proc., analitycy oczekiwali obniżki do -0,10 proc.

Szereg działań

Jak poinformował na konferencji prasowej szef EBC Mario Draghi, Banki uruchomił w czwartek szereg środków do walki z niską inflacją i w celu ożywienia gospodarki strefy euro. Draghi podkreślił, że EBC utrzyma stopy procentowe na obecnym niskim poziomie przez dłuższy czas. EBC powstrzymał się na razie od dużych zakupów inwestycyjnych, tzw. luzowania ilościowego, ale Draghi zapowiedział gotowość Banku na szersze działania. Draghi przedstawił też wart 400 mld euro system zachęt dla banków, aby zwiększyć akcję kredytową dla przedsiębiorstw w strefie euro. Chodzi o długoterminowe refinansowanie, EBC pompuje do systemu bankowego pieniądze w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Pakiet został przyjęty jednomyślnie przez radę dyrektorów EBC - podał Draghi. Draghi poinformował też, że EBC obniżył prognozę inflacji w strefie euro na najbliższe lata. W tym roku inflacja wyniesie 0,7 proc., w przyszłym 1,1 proc., a w 2016 1,4 proc. - Jeśli będzie to konieczne, będziemy działać szybko w kwestii dalszego łagodzenia polityki pieniężnej - powiedział Draghi.

Zapowiedzi

Już 26 maja szef EBC zapowiedział, że "Bank jest świadomy ryzyka związanego z niską inflacją i musi być przygotowany do podjęcia działań jeżeli pojawi się zagrożenie wynikające ze słabego wzrostu cen w strefie euro".

Prezes EBC ostrzegał wówczas przed negatywną spiralą niskiej inflacji. Od października utrzymuje ona na poziomie 1 proc., a celem banku centralnego jest utrzymanie inflacji w pobliżu poziomu 2 proc.

Trzy pomysły Mario Draghiego na poprawę sytuacji w strefie euroTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL,mn/Klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org