Marzec rozgrzał rynek mieszkań

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Się buduje, się sprzedaje

Przyspieszenie na rynku mieszkaniowym: w marcu przeciętnie udawało się sprzedać mieszkanie po 62 dniach od chwili zgłoszenia oferty - podaje firma Home Broker. Według jej danych aż 1/3 transakcji odbywała się za gotówkę, bez pomocy kredytu.

Według Home Broker w marcu umowę przedwstępną podpisywano po 40 dniach, a końcową po 62 dniach od ogłoszenia chęci sprzedaży lokalu. To o blisko połowę szybciej, niż w ciągu poprzedniego roku.

Analitycy firmy oceniają, że to najlepsze wyniki w 27-miesięcznej historii prowadzenia tego badania. Jeszcze w lutym sprzedaż mieszkania zajmowała blisko 107 dni, a w ostatnich 12 miesiącach przeciętnie było to 110 dni. Dodają jednak, że marzec to miesiąc, w którym zwykle do umów dochodzi się najszybciej: rok temu było to 87 dni, a dwa lata temu 76 dni.

W marcu 2011 zawarto też o blisko 1/4 więcej transakcji niż w dwóch pierwszych miesiącach roku.

Według Home Broker rekordowy był także odsetek tych kupujących, którzy dysponowali gotówką. Wstępne dane pokazują, że transakcje finansowane bez udziału kredytu stanowiły aż 34 proc. ich ogólnej liczby. To blisko dwukrotnie więcej niż w lutym i o 15 pkt. proc. więcej niż średnio w ostatnich 12 miesiącach.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24