Marx gani kapitalizm

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Nowy metropolita Monachium, arcybiskup Reinhard Marx idzie śladami Karola Marksa. Ostro krytykuje kapitalizm, a w druku jest już jego książka o znamiennym tytule: "Kapitał".

Wprawdzie abp Reinhard Marx na czele kościoła katolickiego w Monachium stoi od niedawna, dał się już poznać jako ekspert od zagadnień gospodarczych. Wielokrotnie zwracał uwagę na negatywne efekty gospodarki kapitalistycznej.

M.in. ostrzegał przed dominującą obecnie w myśli ekonomicznej tendencją, zgodnie z którą najwyższym kryterium gospodarczym jest zysk kapitałowy. - Światowa gospodarka rozwija się w niepokojącym kierunku - podkreślił w wywiadzie dla bawarskiego radia. Zapewnił jednak, że nie jest zwolennikiem komunizmu, który jest niezgodny z katolicką nauką społeczną.

Utopia XXI wieku? Jak zatem powinna wyglądać gospodarka według abp. Marxa? - Powinna być zorientowana socjalnie i być trzymana w określonych ramach politycznych - wyjaśnił duchowny.

Arcybiskup sprzeciwia się planom wprowadzenia w Niemczech płacy minimalnej. Według niego wysokość płac musi być wynikiem negocjacji pracodawców, pracobiorców i związków zawodowych. - Niemniej niedopuszczalna jest sytuacja, w której osoby pracujące zarabiają mniej niż wynosi zasiłek dla bezrobotnych - mówił Marx.

Śladami Marksa

W dokonanej przez Karola Marksa krytyce jest "wiele inspirującego", nawet jeśli miał on całkowicie błędny obraz człowieka. Abp Reinhard Marx

- W dokonanej przez Karola Marksa krytyce jest "wiele inspirującego", nawet jeśli miał on całkowicie błędny obraz człowieka - tłumaczył arcybiskup. - Katolicka nauka społeczna, która również powstała w XIX wieku, podobnie jak Karol Marks opowiada się przeciwko prymitywnemu i pozbawionemu granic kapitalizmowi, nie szanującemu godności człowieka pracującego - stwierdził metropolita z Monachium.

Hierarcha zwrócił uwagę, że współczesnego społeczeństwa nie da się zrozumieć bez znajomości polemik ówczesnych czasów. - Niszczycielskie okazały się jednak konsekwencje filozofii marksistowskiej, czego jej autor prawdopodobnie nie przewidział w pełni - zaznaczył. Według abp. Marxa nie byłoby dobrze, gdyby marksizm został na nowo odkryty jako odpowiedź na wyzwania XXI wieku.

"Kapitał" w nowym wydaniu Jesienią w wydawnictwie Pattloch ukaże się "Kapitał" abp. Reihharda Marxa. Hierarcha, podobnie jak jego słynny imiennik Karol Marks, przez wiele lat związany był z Trewirem, ostatnio jako biskup tej diecezji. Swoją książkę określa jako „polemiczną pracę na tematy społeczne i etyczne”.

Urodzony w Trewirze Karol Marks w późnym okresie życia napisał "Kapitał" - trzytomowe dzieło, poddające na 2200 stronach krytykę ekonomii politycznej. Dzieło abp Reinharda Marxa obejmować będzie ok. 300 stron.

Źródło: tvn24.pl, CNN