Mariusz Zawisza nowym prezesem PGNiG

Najnowsze

mat. prasoweMariusz Zawisza został prezesem PGNiG

Mariusz Zawisza został nowym prezesem PGNiG. Zastąpił na stanowisku Jerzego Kurellę, który pełnił obowiązki prezesa od kwietni. Wtedy to, po "aferze jamalskiej" stanowisko prezesa straciła Grażyna Piotrowska-Oliwa.

W listopadzie 2013 roku PGNiG ogłosiło konkurs na stanowisko prezesa.

Dziś spółka podała, że nowym szefem zarządu będzie Mariusz Zawisza. Zawisza swoje stanowisko obejmie 1 stycznia. Jego kadencja potrwa trzy lata. Zawisza wcześniej był prezesem zarządu PGE Dystrybucja S.A.

Rada Nadzorcza powołała też na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. handlowych Jerzego Kurellę (wróci na to stanowisko), jako wiceprezesa ds. finansowych Jarosława Bauca, jako wiceprezesa ds. poszukiwań i wydobycia Zbigniewa Skrzypkiewicza i jako wiceprezesa ds. korporacyjnych Andrzeja Parafianowicza.

Jarosław Bauc to m.in. były minister i wiceminister finansów w rządzie Jerzego Buzka, od 2002 do 2004 r. sprawował funkcję prezesa zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego "Skarbiec-Emerytura". Od lutego 2006 był prezesem Polkomtela - operatora telefonii komórkowej Plus, kontrolowanego przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Został odwołany 3 lipca 2007 i zastąpiony przez Adama Glapińskiego. W maju 2008 powrócił na to stanowisko. W marcu 2012 r. Bauc zrezygnował, w lipcu 2013 r. został wiceprezesem zarządu spółki giełdowej Hawe. Jerzy Kurella zawodowo związany był z PGNiG w latach 2002 - 2007, potem zasiadał w zarządzie BOT GiE, od 2009 do 2012 r. pełnił funkcję wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. Od czerwca br. wiceprezes zarządu PGNiG, pełnił obowiązki prezesa, powołano go również na zastępcę przewodniczącego rady nadzorczej EuRoPol Gaz. Zbigniew Skrzypkiewicz od czerwca br. zasiadał w radzie nadzorczej PGNiG. We wrześniu rada delegowała go czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. korporacyjnych. Do tej pory pracował m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora ds. armatury przemysłowej w spółce KSB Pompy i Armatura, branży sanitarnej i grzewczej w niemieckiej spółce handlowej Raab Karcher Materiały Budowlane. Był też prezesem zarządu notowanej na GPW spółki Instal Lublin

Zamieszanie z memorandum

Pod koniec kwietnia stanowisko prezesa PGNiG straciła Grażyna Piotrowska-Oliwa, a wiceprezesa - Radosław Dudziński. Powodem zmian było zamieszanie z podpisaniem memorandum dotyczącego projektu budowy gazociągu Jamał II. Rosyjski Gazprom chciał dostarczyć gaz z Białorusi do Polski i dalej Europy Zachodniej.

Grudniowe zmiany

Wybór prezesa to nie jedyne grudniowe zmiany we władzach PGNiG. 20 grudnia wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i majątku Mirosław Szkałuba złożył rezygnację. Szkałuba był związany z PGNiG od od 1994 roku. Do 2005 roku pracował w centrali spółki w departamencie poszukiwania złóż na stanowisku specjalisty ds. projektowania, nadzorowania oraz rozliczania prac poszukiwawczych, później w oddziale spółki w Sanoku na stanowisku zastępcy kierownika działu nadzoru prac wiertniczych. W latach 2005 - 2008 członek Rady Nadzorczej PGNiG. W marcu 2011 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu, a w marcu 2011 na kolejną kadencję

Także 20 grudnia zarząd spółki powołał na prokurenta spółki Violettę Jasińską-Jaśkowiak, dyrektor departamentu rachunkowości PGNiG.

Autor: msz,mn/klim//bgr / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe