"Marek Belka naruszył niezależność NBP"

Najnowsze

tvn24Prof. L. Balcerowicz nie kryje zaskoczenia treścią ujawnionych rozmów

- Mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę - mówił w radiu TOK FM prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem doszło do naruszenia niezależności banku centralnego.

Jak ocenił były wicepremier i szef NBP, rozmowa której treść ujawnił "Wprost", to "konspiracja, której treścią jest pewien układ polityczny". Miał on polegać na dodrukowaniu pieniędzy, by "wpłynąć na bieg spraw politycznych".

- To jawne naruszenie niezależności NBP. Gdyby obietnice padające w rozmowie miałby zostać spełnione, to mielibyśmy do czynienia z upolitycznieniem roli prezesa banku centralnego. Bo to prezes decydowałby, czy pomóc rządowi, czy nie, w zależności od tego jak ocenia rząd. A z drugiej strony politycy mogliby bardziej naciskać, wiedząc, że prezes NBP ma kompetencje, by im pomagać - przez drukowanie pieniędzy - mówił prof. Balcerowicz.

"Oburzające"

Profesor Leszek Balcerowicz nie kryje oburzenia samą treścią ujawnionych rozmów. Ale dla byłego wicepremiera, ministra finansów i szefa NBP oburzające jest to, że do takiej rozmowy w ogóle doszło.

- W poprzednich latach dochodziło do nacisków polityków na szefów Narodowego Banku Polskiego, ale były one odpierane. Nie zdarzyło się coś podobnego do sytuacji, o której teraz się dowiedzieliśmy - ocenił w rozmowie z radiostacją.

Dymisja?

Balcerowicz pytany o konsekwencje wobec szefa NBP nie opowiedział się jasno, co do konieczności jego dymisji, ale zasugerował, że byłoby to dobrze widziane.

- Normy są przestrzegane tylko wtedy, kiedy za ich łamanie ponosi się odpowiedzialność. A jeśli nie ponoszą odpowiedzialności to normy pozostają na papierze. A tu chodzi o bardzo ważną normę, o którą walczyliśmy od 1989 roku, żeby bank centralny był niezależny politycznie - mówił.

Były szef NBP przypomniał, że 10 lat temu szef włoskiego banku centralnego został zdymisjonowany za - zdaniem prof. Balcerowicza - znacznie mniej oburzające zdarzenie. Balcerowicz przypomniał, że Marek Belka już wcześniej uwikłał się w politykę. Bo "poparł wbrew początkowych opinii ekspertów NBP wywłaszczenie ludzi z oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE".

Autor: //gry/zp / Źródło: TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24