Manet bije rekordy. "Wiosna" sprzedana za ponad 65 mln dolarów

Najnowsze

Chriesties.com"Wiosna" Maneta to portret aktorki Jeanne Demarsy

Obraz "Wiosna" francuskiego impresjonisty Edouarda Maneta została sprzedana w środę na jesiennej aukcji w Nowym Jorku domu Christie's za ponad 65 mln dolarów. Ustanowiło ton nowy rekord za dzieło tego artysty.

Cena zapłacona za "Wiosnę", namalowaną w 1881 roku, jest niemal dwukrotnie wyższa od kwoty 33,2 mln dolarów, jaką uzyskał w czerwcu 2010 roku autoportret Maneta. Jest też niemal dwukrotnie wyższa od maksymalnej szacunkowej, określonej przez dom aukcyjny na 35 mln dolarów. "Wiosna" Maneta to portret aktorki Jeanne Demarsy, który wystawiono w Paryżu w 1883 roku na rok przed śmiercią artysty.

Gratka dla kolekcjonerów

Według specjalistów domu Christie's "w arcydziele tym Manet proponuje ideę nowoczesnej kobiety, kobiecej i wolnej, przyciągającej wzrok widza, lecz nie odwzajemniającej spojrzenia". Aktorka w białej sukni w roślinne wzory i kapeluszu i rękawiczkach ukazana została z profilu na tle roślinności. Płótno stanowiło wielką pokusę dla kolekcjonerów, ponieważ od ponad wieku znajdowało się w rękach prywatnych, a ostatnie dwie dekady było wypożyczone przez właścicieli do Galerii Narodowej w Waszyngtonie. Portret aktorki należał do przyjaciela Maneta, dziennikarza Antonina Prousta (niespokrewnionego ze słynnym pisarzem Marcelem Proustem). Później trafiło do kolekcji operowego tenora i ważnego kolekcjonera impresjonistów J.B Faure i marszanda sztuki Paula Durand-Ruela, który sprzedał je prywatnemu kolekcjonerowi w 1909 roku. Jak podał dom Christie's, aukcja przyniosła łącznie 165 mln dolarów.

Sezon aukcji

Jesienny sezon aukcyjny rozpoczął się wcześniej w domu Sotheby's, który sprzedał m.in. brązowy "Rydwan" z 1951 roku Alberto Giacomettiego za 101 mln dolarów i jeden z ostatnich obrazów Vincenta van Gogha, namalowany na kilka tygodni przed śmiercią w 1890 roku. Spodziewano się, że "Martwa natura z wazonem z makami" przyniesie 30-50 mln dolarów. Przyniosła 60 mln. Rekord aukcyjny za dzieło van Gogha wynosi 82,5 mln dolarów. Padł również rekord za rzeźbę Amedeo Modiglianiego. "Głowa" została sprzedana za 70,7 mln dolarów, przebijając nieznacznie poprzedni rekord w wys. 69 mln. Jak podał Sotheby's, łączna sprzedaż wyniosła 422,1 mln dolarów, co oznacza rekord w historii tego domu aukcyjnego. Manet (1832-1883) uważany jest za ojca impresjonizmu, zapoczątkowanego jego słynnym obrazem "Śniadanie na trawie". On sam jednak odżegnywał się od tego "ojcostwa".

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chriesties.com