MAN będzie Volkswagena

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24MAN będzie miał nowego właściciela

KE zezwoliła na przejęcie firmy MAN SE produkującej m.in. autobusy i ciężarówki przez niemieckiego Volkswagena AG, który już kontroluje szwedzkiego producenta ciężarówek i autobusów Scania. W Polsce MAN ma zakłady koło Poznania, w Starachowicach i Niepołomicach.

O zezwoleniu na fuzję niemieckich gigantów motoryzacyjnych Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek późnym wieczorem.

Przed podjęciem decyzji KE przeanalizowała wpływ transakcji na rynki dużych ciężarówek, autobusów, podwozi i silników Diesla. "Na rynku dużych ciężarówek połączony koncern stanie się dostawcą numer jeden w Europie oraz liderem z dużym udziałem na wielu rynkach krajowych" - zaznacza KE w komunikacie. Połączona firma zajmie też drugie miejsce w dostawach autobusów na rynek europejski.

Mimo to, KE powołując się na przeprowadzone badanie uważa, że rynek dużych ciężarówek i autobusów pozostanie konkurencyjny, ponieważ połączony koncern będzie nadal "napotykał na silną konkurencję ze strony innych renomowanych producentów", takich jak Daimler, Volvo, Iveco, Solaris.

Komisja została powiadomiona o zamiarze transakcji przez firmy 22 sierpnia tego roku.

W 2010 r. zakłady MAN-a w Poznaniu i Starachowicach wyprodukowały ponad 1,3 tys. autobusów. W podkrakowskich Niepołomicach mieści się fabryka samochodów ciężarowych tego koncernu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24