Mamy szansę na spadek bezrobocia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jeśli zima będzie krótka, to jest szansa na silny spadek bezrobocia na wiosnę

Jeżeli wzrost gospodarczy w 2011 roku przekroczy 3,5 proc., jest szansa na spadek bezrobocia do 9,9 proc. na koniec roku - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

- Jeżeli wzrost PKB przekroczy 3,5 proc., będzie w okolicach 4 proc., jest szansa na to, że na wiosnę zaczną się tworzyć nowe miejsca pracy (...) i uda nam się dotrzymać tych zapowiedzi, które zapisane są w budżecie - powiedziała Fedak podczas środowej konferencji prasowej.

Wcześniej wiceminister pracy Czesława Ostrowska oszacowała w rozmowie z PAP, że na koniec 2011 roku stopa bezrobocia wyniesie ok. 10-11 proc.

Według Ostrowskiej, osiągnięcie wyniku zgodnego z założeniami budżetowymi, czyli 9,9 proc., jest możliwe, ale musi być spełnione kilka warunków. Jej zdaniem istotne będzie otwarcie rynku niemieckiego i austriackiego w maju. Ważny będzie także przebieg zimy - zarówno na początku, jak i na końcu roku.

Prognozy wzrostu PKB w 2011 roku znajdują się w przedziale 3,6-4,4 proc. Rząd zakłada, że PKB w 2011 roku wzrośnie o 3,5 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24