Mamy pół biliona oszczędności w bankach. To rekord wszech czasów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolacy posiadają w bankach pół biliona złotych

W sierpniu padł rekord wszech czasów. Oszczędności indywidualnych klientów banków przekroczyły 500 mld zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane NBP. Na ostatnie 100 mld pracowaliśmy 26 miesięcy, poprzednią setkę zgromadziliśmy w 23 miesiące.

Ostatnio część banków podniosła oprocentowanie lokat, a jak pokazują dane z ostatnich kilkunastu lat, właśnie to ma decydujące znaczenie dla przyciągnięcia pieniędzy klientów. I nawet gdy sytuacja gospodarcza się pogarsza, jesteśmy w stanie więcej oszczędzać.

Oszczędności będą rosnąć

W 2012 r. spodziewamy się przyrostu depozytów gospodarstw domowych na poziomie ok. 10 proc. - mówi "DGP" Piotr Bielski z Banku BZ WBK. Jak przewiduje, w 2013 r. przyrost wyniesie już tylko 7 proc. z uwagi na spowolnienie wzrostu PKB i dynamiki dochodów ludności.

Lokaty terminowe bezpieczniejsze Według NBP od ponad roku wyraźnie rośnie wartość lokat terminowych, a depozyty bieżące utrzymują się na stałym poziomie. Eksperci wskazując na tę relację podkreślają, iż lokaty terminowe są dla banków bezpieczniejsze, bo są stabilnym źródłem finansowania, a te drugie poprawiają bankom zyski, bo niewiele je kosztują.

Autor: kmmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu