Mamy lepsze nastroje. Trzeci miesiąc z rzędu

Najnowsze

tvn24Coraz lepiej oceniamy sytuację gospodarczą Polski

W lipcu nieco się poprawiły nastroje polskich konsumentów wobec poprzedniego miesiąca - poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Jednak są one niższe niż w lipcu 2011 roku. GUS zaznacza, że to trzeci miesiąc z rzędu wzrostu nastrojów konsumentów.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje zachowania indywidualnych konsumentów, w lipcu 2012 roku poprawił się o 1,5 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniósł minus 27 pkt. Eksperci GUS zaznaczyli, wskaźnik wzrasta trzeci miesiąc z rzędu.

Dobrze oceniamy przeszłość

Najbardziej poprawiła się ocena zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy (o 2,2 pkt). Z kolei oczekiwania odnoszące się zarówno do sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, jak i do ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju na najbliższe 12 miesięcy, osiągnęły najwyższy, choć nadal wyraźnie ujemny, poziom w tym roku.

Z optymizmem w przyszłość

GUS poinformował też, że tzw. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który opisuje przyszłe zachowania indywidualnych konsumentów, poprawił się w lipcu 2012 rok w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,9 pkt i ukształtował na poziomie minus 34,4 pkt.

Również wartość tego wskaźnika była niższa o 7,5 pkt. w porównaniu do lipca 2011 roku. Eksperci GUS tłumaczą poprawę tego wskaźnika tym, iż oczekujemy, że sytuacja naszych finansów, poziom bezrobocia, a także ogólna sytuacja ekonomiczna kraju poprawią się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Gorzej jednak oceniamy perspektywę oszczędzania pieniędzy."Wskaźnik ten regularnie spada od maja 2012 roku" czytamy w komunikacie GUS.

Wskaźniki ufności konsumentów GUS

Wskazniki ufności konsumentów GUS tworzy się w celu określenia sytuacji ekonomicznej i oczekiwań społeczeństwa dotyczących najbliższej przyszłości. W badaniach mających na celu określenie zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych a w konsekwencji ogólnej sytuacji ekonomicznej w Polsce bierze udział około 1700 gospodarstw domowych.

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24