Małżeński e-PIT tylko z upoważnieniem

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWspólny PIT przez internet tylko z upoważnieniem

Nie tylko osoby rozliczające się samodzielnie, ale również małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie roczne PIT przez internet. Mogą, ale... Muszą wcześniej złożyć papierowe upoważnienie w urzędzie skarbowym - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Do takich rozliczeń nie jest potrzebny bezpieczny podpis elektroniczny. By jednak wspólne rozliczenie małżonków było ważne, jeden z małżonków musi drugiego "umocować do złożenia wspólnego zeznania".

– Takie pełnomocnictwo wypełnia się na druku UPL-1 i przesyła w formie papierowej do urzędu skarbowego, który jest właściwy dla podatnika na ostatni dzień 2009 roku – wyjaśnia "DGP" Maria Kukawska, doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand.

Wystarczy jedno upoważnienie

Co ciekawe, pełnomocnictwo może być ważne bezterminowo. Oznacza to, że raz złożonego nie trzeba będzie już powtarzać w przyszłym roku.

Trzeba pamiętać, by pełnomocnictwo dotarło do urzędu, zanim pojawi się tam złożone przez internet zeznanie podatkowe małżonków. W przeciwnym razie, podatnik zostanie wezwany do urzędu, by uzupełnić ten brak.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu