Małopolska najlepiej wydaje euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Z Krakowa najlepiej rozdają euro dla całego województwa

Małopolska przoduje w wydawaniu unijnych pieniędzy - wynika z zestawienia, które przygotowała "Gazeta Prawna". I ma szanse na nagrodę w postaci dodatkowych 200 mln euro, bo województwo, które do końca 2010 r. wyda najwięcej, dostanie taki bonus.

Z informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowanych na koniec kwietnia wynika, że woj. małopolskie prowadzi aż w trzech kategoriach w zakresie wykorzystywania środków unijnych przeznaczonych na lata 2007–2013.

Mazowieckie w ogonie

Do tej pory Małopolska wypłaciła beneficjentom najwięcej środków unijnych - prawie 55 mln zł, zawarła najwięcej umów o przyznanie dotacji - blisko 380, a wartość podpisanych przez województwo umów jest największa w Polsce i wynosi 750 mln zł.

Region wyprzedził Śląsk i Dolny Śląsk. Na szarym końcu tej klasyfikacji wloką się zaś Mazowsze oraz woj. lubuskie i zachodniopomorskie. W tych trzech regionach wartość podpisanych z beneficjentami umów nie przekracza 100 mln zł.

Walczą o bonus

Tymczasem jest się o co ścigać. W kwietniu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że w 2011 roku pięć najlepszych województw dostanie dodatkowe pieniądze z UE. Na lidera czeka 200 mln euro.

To dużo, zwłaszcza dla mniejszych regionów. Na przykład opolskie dostało na lata 2007–2013 niecałe 430 mln euro z UE, a lubuskie około 440 mln euro - pisze "Gazeta Prawna".

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24