Małgorzata Cimoszewicz kontra "Wprost". Tygodnik musi zapłacić 50 tys. dolarów

Najnowsze


Około 150 tys. złotych będzie musiał zapłacić były wydawca i redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Marek Król córce byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Chodzi o publikację nt. jej rzekomych nadużyć podatkowych.

Sąd stwierdził częściową wykonalność wyroku wydanego w lipcu 2009 r. przez amerykański sąd hrabstwa Cook w stanie Illinois, zasądzającego łącznie na rzecz Małgorzaty Cimoszewicz i jej amerykańskiego męża 4 mln dolarów tzw. odszkodowania karnego i 375 tys. dolarów "odszkodowania za udowodnioną szkodę".

Mniejsze odszkodowanie

Córka byłego premiera pozwała do amerykańskiego sądu tygodnik „Wprost” i jego ówczesnego naczelnego za publikacje, według których Małgorzata Cimoszewicz dopuściła się nieprawidłowości w obrocie akcjami PKN Orlen. Na wcześniejszych etapach sprawy polskie sądy przesądziły już, że w Polsce niewykonalny jest wyrok w części dotyczącej 4 mln dolarów. Do rozstrzygnięcia pozostała tylko kwestia, czy można uznać wykonalność amerykańskiego orzeczenia w części dotyczącej 375 tys. dolarów.

W środę Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w tej sprawie. Stwierdził, że wyrok wykonalny jest w części odpowiadającej zasądzeniu na rzecz Małgorzaty Cimoszewicz kwoty 50 tys. dolarów. Do jej wyegzekwowania od Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost Marka Króla zobowiązany został komornik, który przed wypłatą środków ma dokonać ich przeliczenia. Według stanu na środę chodziłoby o kwotę ok. 150 tys. zł.

Absurdalny wyrok?

- Wyrok jest absurdalny, bo do tej pory można było jedynie uznać, że albo wyrok jest wykonalny w całości, albo wcale; tak mówią porozumienia międzynarodowe - komentuje Marek Król. Zarówno on, jak i pełnomocnik AWR Wprost zapowiadali, że muszą się dopiero porozumieć co do tego, kto w jakiej części ma przekazać pieniądze. Prawnik wydawnictwa podkreślał, że z jego perspektywy to korzystne rozstrzygnięcie, bo do tej pory nad wydawnictwem wisiała groźba wypłaty dużo większej kwoty.

Autor: msz/kwoj / Źródło: PAP