Mała czarna kosztuje słono

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBrazylia zwiększy dostawy kawy o 23 proc., co może zatrzymać rosnące od poczatku roku ceny

Złe wiadomość dla amatorów kawy. Ziarna kawowca na nowojorskiej giełdzie towarowej poszybowały do najwyższego poziomu od 13 lat - do 1,8865 dolara za funt. Ceny lekko spadły po zapowiedzi, że Brazylijscy producenci zwiększa dostawy.

Cena kawy wzrosła przez ostatni tydzień o ponad 4 procent, a od początku roku o 36 procent. Jeszcze w lutym średnia miesięczna cena kawy wynosiła 1,23 dolara za funt ziaren.

Bogate w kofeinę ziarna drożały po zapowiedziach tropikalnych sztormów na morzu południowochińskim, przez które prowadzą szlaki morskie azjatyckich dostawców ziarna. Cena kawy wzrasta również w obawie przed ograniczeniem dostaw z Ameryki Południowej. Ulewne deszcze w Brazylii i Kolumbii zniszczyły część zbiorów tych najwiekszych na świecie dostawców szlachetnej arabiki.

Kawa drożeje nieprzerwanie od 2001 roku, kiedy jej ziarna były najtańsze w ciągu ostatniej dekady. Od tego czasu jej ceny wzrosły ponad cztery razy.

Kawa odnotowała najwyższe ceny od 11 września 1997 roku zanim poniedziałkowa zapowiedź zwiększenia dostaw przez brazylijskich producentów o 23 proc. spowodowała spadek cen aż o 4 centy, do 1,8465 dolara za funt.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu